Վալենտինը` նյութապաշտական նմանակում
Այսօր գրող, հրապարակախոս Լիա Ավետիսյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսեց Վալենտինի օրվա և հայկական Սուրբ Սարգսի տոնի մասին, և նշեց, որ Վալենտինը «մի տերտեր էր, ով ծնողներից գաղտնի ամուսնացնում էր սիրահար զույգերին»: Ինչպես ողջ աշխարհում, Հայաստանում ևս, Վալենտինի օրը նշվում է փետրվարի 14-ին:
Բանախոսը նշեց, որ ինքը չի հասկանում  տոնի իմաստը, որն ընդամենը Սուրբ Սարգսի տոնի նյութապաշտական նմանակում է և նվերների առևտուր:
«Մարդ ունենա գեղեցիկ, խելացի կին, և գնա խանութից փչովի տիկնիկ առնի»,- Սուրբ Սարգսի և Վալենտինի տոները համեմատեց գրողը և փաստեց, որ Սուրբ Սարգսի տոնը սիրո վրա է հիմնված, իսկ Վալենտինի տոնի պարագայում սեր հասկացությունը չկա:

Valentine is a materialistic imitation
Today writer and publicist Lia Avetisyan spoke about the Valentine and St. Sargis days and noted that Valentine “he was a priest who was secretly marrying the beloved couples.” The world as well as Armenia celebrates this day on February 14.
The speaker mentioned that she doesn’t understand the meaning of this fest. It is the materialistic imitation of St. Sargis day and trade of gifts.
“One has a beautiful wife but buys a rubber girl,” said the writer comparing the two fests. There is no sign of love in Valentine day she believed.