Yahoo ընկերությունը Facebook-ի դեմ հայց է ներկայացրել
Yahoo ընկերությունը ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Սան Խոսե դատարանում հայց է ներկայացրել ընդդեմ Facebook-ի՝ մեղադրելով սոցիալական ցանցին առանց թույլտվության ընկերության 10 արտոնագրերից օգտվելու համար: Այս մասին տեղեկացնում է «Reuters» պարբերականը։
Աղբյուրի փոխանցմամբ` Yahoo-ի տարածած հայտարարության մեջ նշվում է, որ իրենց արտոնագրերն առցանց ապրանքների բնագավառում նորարարություններ են։ Դրանք ներառում են՝ հաղորդագրությունների փոխանակում, լուրերի թողարկում, մեկնաբանությունների հնարավորություն, գովազդների ցուցադրություն և այլն։
«Մենք հիասթափված ենք, որ մեր հին գործընկերը, որը զգալիորեն շահել է Facebook-ի հետ համագործակցելուց, որոշել է դիմել դատական մարմիններին»,- ասել է Facebook-ի ներկայացուցիչ Ջոնաթան Թոն։

Yahoo Inc sues Facebook Inc
Facebook Inc is accused of using 10 patents illegally that include methods and systems for advertising on the Web, Reuters news agency reported.
The lawsuit, filed by Yahoo Inc in a San Jose, California federal court on Monday, marks a major escalation of patent litigation that has already swept up the smartphone and tablet sectors and high-tech stalwarts such as Apple Inc, Microsoft Corp and Motorola Mobility Holdings Inc.
Yahoo's patent lawsuit follows Facebook's announcement of plans for an initial public offering that could value the company at about $100 billion.