Բակո Սահակյանն հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ Իմոն Գիլմորի հետ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր` հունիսի 12-ին, Երեւանում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Իռլանդիայի Հանրապետության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի եւ արտաքին առեւտրի նախարար Իմոն Գիլմորի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Բարձր գնահատելով ԵԱՀԿ ջանքերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում` Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ պետք է վերականգնել ԵԱՀԿ Բուդապեշտյան գագաթաժողովում հաստատված բանակցային ձեւաչափը, նշելով, որ առանց ԼՂՀ անմիջական մասնակցության անհնար է հասնել հակամարտության համապարփակ կարգավորման:
Երկրի ղեկավարը կրկին անգամ հաստատել է պաշտոնական Ստեփանակերտի հավատարմությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, միաժամանակ ավելացնելով, որ հիմնախնդրի կարգավորման կարեւոր խոչընդոտներից է Ադրբեջանի կողմից վարվող ռազմատենչ եւ հակահայկական քաղաքականությունը, որը վերջին ժամանակահատվածում ընդունել է խիստ ծայրահեղական կեցվածք եւ միջազգային հանրության կողմից պետք է արժանանա համապատասխան գնահատականի:
Արցախի Հանրապետության Նախագահը կարեւորել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի Արցախ այցելելու եւ տեղում երկրին ծանոթանալու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Վասիլի Աթաջանյանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը, պաշտոնատար այլ անձիք:Հայտնում են Արցախի նախագահի մամլո ծառայությունից:

Б.Саакян:Без участия Степанакерта карабахский конфликт не решить
Президент Республики Арцах Бако Саакян сегодня в Ереване встретился с Действующим председателем ОБСЕ, вице-премьером, министром иностранных дел и внешней торговли Республики Ирландия Имоном Гилмором.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Высоко оценив усилия ОБСЕ в процессе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, президент Саакян подчеркнул, что необходимо восстановить переговорный формат, утвержденный на Будапештском саммите ОБСЕ, отметив, что без непосредственного участия НКР невозможно достичь всеобъемлющего урегулирования конфликта.
Как сообщили в пресс-службе президента, Б.Саакян вновь подтвердил приверженность официального Степанакерта мирному урегулированию конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, при этом добавив, что одним из основных препятствий для урегулирования проблемы является проводимая Азербайджаном воинственная и антиармянская политика, которая в последнее время приняла крайнe радикальные формы и должна получить соответствующую оценку со стороны международного сообщества.
Президент Республики Арцах отметил необходимость посещения Действующим председателем ОБСЕ Арцаха и его непосредственное ознакомление со страной.
На встрече присутствовали исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Арцах Василий Атаджанян, Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик, другие должностные лица.