Բակո Սահակյանն հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ Իմոն Գիլմորի հետ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր` հունիսի 12-ին, Երեւանում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Իռլանդիայի Հանրապետության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի եւ արտաքին առեւտրի նախարար Իմոն Գիլմորի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Բարձր գնահատելով ԵԱՀԿ ջանքերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում` Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ պետք է վերականգնել ԵԱՀԿ Բուդապեշտյան գագաթաժողովում հաստատված բանակցային ձեւաչափը, նշելով, որ առանց ԼՂՀ անմիջական մասնակցության անհնար է հասնել հակամարտության համապարփակ կարգավորման:
Երկրի ղեկավարը կրկին անգամ հաստատել է պաշտոնական Ստեփանակերտի հավատարմությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, միաժամանակ ավելացնելով, որ հիմնախնդրի կարգավորման կարեւոր խոչընդոտներից է Ադրբեջանի կողմից վարվող ռազմատենչ եւ հակահայկական քաղաքականությունը, որը վերջին ժամանակահատվածում ընդունել է խիստ ծայրահեղական կեցվածք եւ միջազգային հանրության կողմից պետք է արժանանա համապատասխան գնահատականի:
Արցախի Հանրապետության Նախագահը կարեւորել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի Արցախ այցելելու եւ տեղում երկրին ծանոթանալու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Վասիլի Աթաջանյանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը, պաշտոնատար այլ անձիք:Հայտնում են Արցախի նախագահի մամլո ծառայությունից:

On 16 February President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan met in Yerevan OSCE chairman-in-office, deputy premier, minister for foreign affairs and trade of the Republic of Ireland Eamon Gilmore.
Issues related to the settlement of the Azerbaijani-Karabagh conflict were discussed during the meeting.
Rating high efforts of the OSCE in Azerbaijani-Karabagh conflict settlement President Sahakyan underlined the necessity of restoring the negotiation format approved by the OSCE Budapest summit, noting that it would be impossible to reach the comprehensive settlement of the conflict without the direct participation of the Nagorno Karabagh Republic.
The Head of the State once again reiterated the adherence of official Stepanakert to peaceful settlement of the conflict within the frameworks of the Minsk Group adding at the same time that militaristic and anti-Armenian policy of Azerbaijan, which has recently assumed radical forms, is one of the most important hindrances on the way of solving the issue and should receive a corresponding reaction of the international community.
The President of the Artsakh Republic noted the importance of visiting Artsakh and acquaintance with the country by the OSCE chairman-in-office.
Artsakh Republic acting foreign minister Vassily Atajanyan, personal representative of the OSCE chairman-in-office Andrzej Kasprzyk and other officials were present at the meeting, the Central Information Department of the office of the Artsakh Republic President reports.