Վարդան Օսկանյանը պատասխանել է ԱԱԾ հայտարարությանը
«Այսօր Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարություն է տարածել, որով փորձ է արվում ցույց տալ, որ հարուցված քրեական գործը քաղաքական պատվեր չէ:
Կրկնում եմ՝ դա միանշանակ քաղաքական պատվեր է և ուզում եմ ասել հետևյալը՝ «փողերի լվացում – Օսկանյան -Հանթսման» բառերը մեկ նախադասության մեջ չեն կարող լինել:
Փող լվանալու համար նախ փողը պետք է կեղտոտ լինի: Այս պարագայում փողի աղբյուրները հայտնի են, գնորդն է հայտնի, փողի փոխանցումը ինձ և Սիվիլիթասին նվիրատուի ցանկությամբ եղել է թափանցիկ և բանկի միջոցով: Այդ գործարքում, ըստ իրավաբանների, որևէ հարկային պարտավորություն չի առաջացել: Իսկ, ըստ պայմանագրի, “Ստացողին փոխանցվելիք գումարները դիտարկվում են որպես նվեր, որը Ստացողն իրավունք ունի օգտագործել իր հայեցողությամբ և իր կանոնադրական նպատակների իրականացման համար”:

Vartan Oskanyan’s answer to NSS statement
“Today the National Security Service issued a statement trying to prove that the criminal case they have initiated is not politically motivated.
I repeat that it is clearly politically motivated and I want to say the following: money laundering, Oskanian, Huntsman are words that cannot be placed together in one sentence.
In order for there to be money laundering, there must first be dirty money. In this case, the source of the funds are known, the buyer is known, the transfer of the funds to me and to Civilitas according to the donor’s wishes have been transparent and electronic. The attorneys have said that no tax obligation was created as a result of the transaction. And the donor’s funds “shall be considered as a donation and the Recipient has the right to use in its discretion and for the implementation of its statutory objectives.”
Only those with political motivations will attempt to reduce a good man’s good work to political currency.”