The New York Times. Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմ է հասունանում
Նոր, հզոր զինատեսակների ներհոսքը Սիրիայի տարածք, ապացուցում է այն վարկածը, որ այնտեղ քաղաքացիական պատերազմը է հասունանում, և ԱՄՆ նախագահ Օբամայի վարչակազմը ծանր դրության մեջ է հայտնվել: Այս մասին գրում է «The New York Times» պարբերականը:
Պարբերականը նշում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Հ. Քլինթոնը հայտարարարել է, որ անհանգստացած է մամուլում հայտնված այն տեղեկատվությամբ, ըստ որի՝ Ռուսաստանը Սիրիային ռազմական ուղղաթիռներ է մատակարարում, ինչը կարող է հակամարտության շիկացմանը հանգեցնել:
ՌԴ ԱԳՆ-ն բազմիցս նշել է, որ Ռուսաստանը չի խախտում միջազգային համաձայնագրերը և Սիրիային չի մատակարարում այնպիսի սպառազինություն, որը հնարավոր է կիրառել քաղաքացիական բնակչության դեմ:
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խաղաղապահ գործողությունների գծով տեղակալ Էրվե Լադսուսը կարծիք էր հայտնել, որ Սիրիայում արդեն քաղաքացիական պատերազմ է ընթանում:
Հիշեցնենք, որ Սիրիայում մեկ տարի է` շարունակվում է արյունոտ պայքարը իշխանության և ընդդիմադիր ուժերի միջև: Այս պայքարում արդեն զոհվել է 10 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` կանայք, երեխաներ, խաղաղ բնակիչներ:

Civil war may occur in Syria
With evidence that powerful new weapons are flowing to the Syrian government and to opposition fighters, the bloody uprising in Syria has thrust the Obama administration into an increasingly difficult position as the conflict shows signs of mutating into a full-fledged civil war, the New York Times reports.
Secretary of State Hillary Rodham Clinton said on Tuesday that the United States believed that Russia was shipping attack helicopters to Syria that President Bashar al-Assad could use to escalate his government’s deadly crackdown on civilians and the militias battling his rule.
Her comments reflected rising frustration with Russia, which has continued to supply weapons to its major Middle Eastern ally despite an international outcry over the government’s brutal crackdown.
Russia insists that it provides Damascus only with weapons that can be used in self-defense — an assertion made in a rejoinder to Mrs. Clinton by Russia’s foreign minister, Sergey V. Lavrov, while on a visit to Iran on Wednesday.