ԱՄՆ Պետդեպը հստակեցրել է ՌԴ ուղղաթիռների առաքման հարցը
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Սիրիա չի ուղարկել նոր ուղղաթիռներ, այլ՝  վերադարձրել է վերանորոգվածները: Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը ընդգծել է, որ ուղղաթիռները կարող են օգտագործվել խաղաղ քաղաքացիների վրա հարձակումների համար:
BBC-ն հայտնում է, որ Սիրիա ուղարկված երեք ուղղաթիռները «կարող են օգտագործվել քաղաքացիների սպանության համար», - ասել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Վիկտորյա Նուլանդը:
Նա նաև Ռուսաստանին կոչ է արել հրաժարվել ռազմական համագործակցությունից Բաշար Ասադի հետ:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հունիսի 12-ին հայտարարել էր, որ կասկածներ ունի՝  Ռուսաստանը ռազամական ուղղաթիռներ է առաքում Դամասկոս: Նա չի հաղորդել, թե արդյոք այդ ուղղաթիռները նոր են, թե՝ ոչ:

The State Department is acknowledging that the Russian helicopters Secretary of State Hillary Rodham Clinton said represented an escalation in the Syrian conflict were actually returning to Syria after being refurbished and are not new tools against Syrian opposition groups.
State Department spokeswoman Victoria Nuland says the U.S. is nevertheless concerned that the helicopters will be used by President Bashar Assad's regime to kill civilians, the CBS reported.
"When you look at the Soviet- and Russian-made helicopters that are in use in Syria today, every helicopter that is flying and working is attacking a new civilian location," she added. "So the concern is when you add three more freshly refurbished helicopters to the fight, that is three more that can be used to kill civilians," quotes the AP.