Պուտինն ու Օբաման համատեղ հայտարարություն են ընդունել
ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Բարաք Օբաման երկկողմ բանակցությունների արդյունքում, Մեքսիկայում «Մեծ քսանյակի» գագաթաժողովի շրջանականերում, ընդհանուր հայտարարություն են ընդունել:
BBC-ն գրում է, որ վեց էջից բաղկացած փաստաթուղթը հիմնականում ներկայացնում է երկրների դիրքորոշումը Սիրիայի, Իրանի, ԿԺԴՀ-ի և Աֆղանստանի վերաբերյալ:
«Մենք բանակցել ենք միջազգային խնդիրների շուրջ, քննարկել ենք նաև սիրիական հարցը՝ գտնելով մի շարք շփման կետեր»,- հայտարարությունը ստորագրելուց հետո ասել է ՌԴ նախագահ Պուտինը:
Այսպես՝ հայտարարությունում նշված է, որ անհրաժեշտ է Սիրիայի ժողովրդին հնարավորություն տալ «ինքնուրույն, դեմոկրատական ուղղով ընտրել իր հետագա զարգացման ճանապարհը»: Երկու երկրների նախագահները կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել բռնությունները և հետևել ՄԱԿ-ի և ԱՊԼ հատուկ հանձնակատար Քոֆի Անանի առաջարկած ծրագրին:
Համաձայն հայտարարության՝ ԱՄՆ-ը և Ռուսաստանը հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի բնագավառում համաձայնել են շարունակել երկխոսությունը՝ անկախ հակասությունների առկայությունից։
Առաջնորդները համաձայնել են նաև համագործակցել տարածաշրջանային հակամարտությունները լուծելու համար:
Կողմերը նաև պահանջել են Թեհրանից` ամբողջովին կատարել ՄԱԿ-ի ԱԽ և ԱԷՄԳ-ի առաջ ստանձնած պարտավորությունները:

US President Barack Obama and Russian President Vladimir Putin have urged an immediate end to violence in Syria, the BBC reports.
In a joint statement following their first meeting since Mr Putin returned to the presidency, they said they shared a belief that Syrians should determine their own future.
Mr Putin said the two countries had found "many common points" on Syria.
"In order to stop the bloodshed in Syria, we call for an immediate cessation of all violence," the leaders said in a joint statement.
The two countries have been at odds over how to resolve the crisis.
Russia and China have twice blocked US-backed UN draft resolutions critical of Syria.
Both countries argue that pushing the government from power using external pressure is unacceptable.
The meeting of the two leaders on the sidelines of the G20 summit in Los Cabos, Mexico came amid unconfirmed reports that two Russian ships were preparing to set sail for Syria.
The two amphibious vessels are apparently on a mission to protect Russian citizens and remove equipment if necessary from the naval base in Tartus.
BBC defence correspondent Jonathan Marcus says that, if confirmed, the deployment of the ships suggests that the Russians are taking prudent precautions in the event of the Syrian regime collapsing.