Մոհամեդ Մուրսին հրաժարվեց «Մուսուլման եղբայրների» ղեկավարումից
Եգիպտոսի նորընտիր նախագահ, «Մուսուլման եղբայրներ» իսլամիստական կազմակերպության ղեկավար Մոհամեդ Մուրսին իր առաջին ելույթում արդեն իսկ հայտարարել է, որ լինելու է բոլոր եգիպտացիների նախագահը, ուստի այսուհետև հրաժարվում է «Մուսուլման եղբայրներ» կազմակերպությունը ղեկավարելուց։ Այս մասին տեղեկացնում է Ֆրանս Պրես ( France-Presse) գործակալությունը։
Մուրսին հավաստիացրել է, որ կհրաժարվի մինչ այս կնքված միջազգային պայմանագրերից, և կոչ է արել հայրենակիցներին` ամրապնդել ազգային միասնությունը, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլինի հաղթահարել երկրի առջև ծառացած խնդիրները։
Նոր նախագահն իր շնորհակալությունն է հայտնել նրանց, ովքեր իրենց կյանքն են զոհել` հանուն երկրում տեղի ունեցող փոփոխությունների, նաև ընդգծել է, որ հեղափոխությունը կշարունակվի, քանի դեռ չեն իրագործվել դրա բոլոր նպատակները։

Egypt's first democratically-elected president, Mohammed Mursi, will start forming a government, after promising to be a leader for all Egyptians, the BBC reports.
World leaders have congratulated the Muslim Brotherhood's candidate who defeated ex-PM Ahmed Shafiq.
Mr Mursi could be sworn in on 30 June, although questions remain over the extent of his authority.
The ruling military council has taken control of many of the president's powers and has dissolved parliament.
In his victory speech on Sunday, Mr Mursi, 60, urged Egyptians "to strengthen our national unity" and promised an inclusive presidency.
Mr Mursi will now have to begin building a civilian administration and the focus will now turn to his choice of prime minister.