Այս գիշեր Թուրքիա են փախել սիրիացի մի գեներալ և 85 զինվոր
Հունիսի 3-ի գիշերը Թուրքիա են փախել սիրիական մի գերեներալ և 85 զինվոր, հայտնում է վեստի.ռու(vesti.ru)-ն: Նախօրեին, ընդհանուր առմամբ, Սիրիայից Թուրքիա է փախել 300 սիրիացի: Թուրքիայում այս պահին կա 35 հազար փախստական:
Նշենք, որ Թուրքիայի և Սիրիայի միջև հարաբերությունները սրվել են այն բանից հետո, երբ թուրքական ինքնաթիռը վնասազերծվել է Սիրիայի օդային տարածք մուտք գործելուց հետո: Պաշտոնական Անկարան այդ առթիվ հայտարարել է, որ չի տատանվի Սիրիայի հանդեպ պատասխան գործողություններ ձեռնարկելուց:
Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում Թուրքիան ռազմական տեխնիկայի տեղաբաշխում է իրականացրել, իսկ Սիրիան Թուրքիայի հետ սահմանից 30 կմ հեռավորության վրա տեղադրել է 170 տանկ: Սիրիայի նախագահ Բ. Ասադը նախօրեին հայտարարել է, որ պաշտոնական Դամասկոսն, ամենայն հավանականությամբ, պետք է վերանայի իր դիրքորոշումը Թուրքիայի նկատմամբ:

The Arab League chief urged exiled Syrian opposition figures to unite at a meeting Monday as a new Western effort to force President Bashar Assad from power faltered. Another 85 soldiers including a general fled to Turkey in a growing wave of defections, the Fox News reported.
Turkey's state-run Andolou news agency said the group of defectors also included 14 other officers, ranging from one colonel to seven captains. It is one of the largest groups of Syrian army defectors to cross into Turkey since the uprising against Assad began.
The stakes are high for calming the crisis in Syria, which NATO Secretary-General Anders Fogh Rasmussen on Monday called "one of the gravest security challenges the world faces today."