Մեղադրող կողմը ՀԱԿ ակտիվիստի համար պահանջեց 6 տարվա ազատազրկում
Այսօր` հուլիսի 14-ին, Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացել է Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստներ Սարգիս Գևորգյանի, Դավիթ Քիրամիջյանի, Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի գործով դատական նիստը: Այսօր վերջապես իր մեղադրական ճառն ավարտել է մեղադրող դատախազ Հակոբ Մարտիրոսյանը, ով դատավորին խնդրել է Տիգրան Առաքելյանին դատապարտել 6 տարի, Արտակ Կարապետյանին` 3 տարի 6 ամիս, իսկ Սարգիս Գևորգյանին ու Դավիթ Քիրամիջյանին` 2 տարի ազատազրկման, միջնորդելով, որ Դ. Քիրամիջյանի պատիժը պայմանականորեն չկիրառվի:
Նշենք, որ 2011թ. օգոստոսի 9-ին Խնկո Ապոր Գրադարանի մոտ տեղի ունեցած միջադեպից հետո ոստիկանության Կենտրոնի բաժին բերման էին ենթարկվել Հայ ազգային կոնգրեսի 7 ակտիվիստներ: Ավելի ուշ, երիտասարդներից 4-ի մասով գործն ավարտվել էր և ուղարկվել դատարան, մյուս երեք երիտասարդների մասով գործը դեռևս գտնվում է ՀՔԾ-ում: Վեց երիտասարդները ստորագրությամբ ազատ էին արձակվել, իսկ Տիգրան Առաքելյանը մինչ այժմ կալանավորված է:
Ըստ ոստիկանության, գրադարանի մոտ միջադեպն սկսել էր այն բանից, երբ ոստիկանները մի երիտասարդի հորդորել էին շանը ման տալ դնչկալով, մինչդեռ երիտասարդների պնդմամբ, միջադեպը սկսվել էր ոստիկանների սադրիչ գործողությունների հետևանքով, և ոստիկաններն իրենց դաժան ծեծի են ենթարկել:
Դատական հաջորդ նիստը կայանալու է հուլիսի 19–ին, երբ ՀԱԿ ակտիվիստներն ու նրանց փաստաբանները ներկայացնելու են պաշտպանական ճառերը:

Сторона обвинения потребовала осудить активиста АНК на 6 лет
Сегодня, 14 июля, в суде общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк Мараш состоялось заседание по делу активистов «Армянского национального конгресса» Саргиса Геворкяна, Давида Кирамиджяна, Тиграна Аракеляна и Артака Карапетяна.
На заседании суда обвинитель Акоп Мартиросян потребовал приговорить активиста Тиграна Аракеляна к 6 годам лишения свободы, Артака Карапетяна – 3 годам 6 месяцам, а Саргиса Геворкяна и Давида Кирамиджяна – к 2 годам. При этом обвинитель ходатайствовал о применении условного наказания в отношении Д.Киримиджяна.
Напомним, после инцидента 9 августа 2011 года у библиотеки им. Хнко Апера, полиция подвергла приводу в отдел общины Кентрон 7 активистов «Армянского национального конгресса». Позднее дело по части 4-х молодых людей было завершено и отправлено в суд, по части остальных 3-х дело все еще находится в Специальной следственной службе. Шестеро активистов были освобождены под подписку о невыезде, а Тигран Аракелян до сих пор находится под стражей.
Согласно полиции, инцидент у библиотеки начался с того, что полицейские посоветовали некому парню выгуливать собаку, надев на нее намордник, между тем, ребята утверждают, что инцидент произошел в результате провокационных действий полицейских.
Следующее заседание суда состоится 19 июля, во время судебного заседания активисты АНК и их адвокаты выступят с защитной речью.