ՀԱԿ փաստաբանը կբողոքարկի դատարանի վճիռը
Հայ Ազգային կոնգրեսի ակտիվիստների նկատմամբ Կենտրոն և Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը կբողոքարկվի Վերաքննիչ դատարան. Aysor.am-ին հայտնեց ակտիվիստների պաշտպան Ստեփան Ոսկանյանը:
Փաստաբանի խոսքով, վճռին դեռ չի հասցրել ծանոթանալ, որից հետո միայն կարող է հստակ ասել իր պաշտպանյալների ազատազրկման ժամկետը: Նրա խոսքով, Դավիթ Քիրամիջյանի և Սարգիս Գևորգյանի պատժաչափից հանվել է արգելանքի տակ գտնվելու ժամանակահատվածը:
Հիշեցնենք, որ այսօր դատարանի որոշմամբ Տիգրան Առաքելյանը դատապարտվեց 6 տարի ազատազրկման: Մյուս ակտիվիստ Արտակ Կարապետյանը դատապարտվեց 3 տարի ազատազրկման, իսկ Սարգիս Գևորգյանն ու Դավիթ Քիրամիջյանը` 2-ական տարվա ազատազրկման: Տիգրան Առաքելյանը դատարանի դահլիճում հայտարարել է, որ բացարձակ պետք չէ հաշվի առնել այս դատավճիռը:

Приговор в отношении активистов АНК будет обжалован
Приговор суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш в отношении активистов «Армянского национального конгресса» (АНК) будет опротестован в Апелляционном суде. Об этом сообщил корреспонденту Aysor.am защитник активистов Степан Восканян.
По словам адвоката, он еще не успел ознакомиться с приговором и только после этого сможет четко сказать срок лишения свободы своих подзащитных. Как отметил адвокат, в мере пресечения Давида Киримиджяна и Саргиса Геворкяна не засчитан срок содержания под стражей.
Напомним, что сегодня суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш вынес приговор по делу активистов «Армянского национального конгресса». Согласно приговору, Тигран Аракелян осужден на лишение свободы сроком на шесть лет, Артак Карапетян – на три года, а Саркис Геворкян и Давид Кирамиджян – на два года лишения свободы. Тигран Аракелян заявил в зале суда, что «совершенно не нужно учитывать это заявление».