Թուրքիան փակում է Սիրիայի հետ սահմանը
Թուրքիան հուլիսի 25-ին կփակի սահմանը Սիրիայի հետ: Թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է այդ երկրի Մաքսային գերատեսչությունը: Նման գործողության պատճառը, լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, ամենայն հավանականությամբ, Սիրիայի նկատմամբ տնտեսական ճնշումների մեծացումն է:
Նշենք, ավելի վաղ «Ռոյթերս» գործակալությունը տեղեկացրել էր, թե ապստամբներին հաջողվել է գրավել Թուրքիայի հետ սահմանին գտնվող մի քանի անցակետեր: Հաղորդագրությունում չի նշվում՝ արդյո՞ք սահմանը փակելու որոշումը որևէ կերպ առնչվում է այդ փաստի հետ:
Հայտնի է նաև, որ հուլիսի 24-ին Ասադի կառավարությունը քիմիական զենք էր կենտրոնացրել Թուրքիայի հետ սահմանամերձ շրջաններում, իսկ պաշտոնական Դամասակոսն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե պատրաստ է այն կիրառել Սիրիայի նկատմամբ արտաքին ուժերի կողմից հարձակում իրականացնելու դեպքում:

Turkey closes border with Syria
All Turkey's border posts with Syria are to be closed to lorries from Wednesday, an official from the Turkish customs and trade ministry has said, in response to worsening security conditions, reports the Guardian.
Syrian rebels seized control of several posts on the Syrian side of the frontier over the last week in their 16-month-old uprising against Bashar al-Assad.
The closure will halt the passage of certain vehicles between Turkey and Syria. Refugees from Syria, who have been fleeing into Turkey in their thousands to escape the conflict, cross the border through smuggling routes.