Լեոն Պանետտան կայցելի Մերձավոր Արևելք
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լեոն Պանետտան հաջորդ շաբաթ կայցելի Մերձավոր Արևելք, որտեղ Իսրայելի և Հորդանանի ղեկավարության հետ կքննարկի Սիրիայի իրավիճակը և իրանական ատոմային ծրագիրը:
«Իտառ-Տասս»-ի փոխանցմամբ, Եգիպտոսում Պանետտան կհանդիպի երկրի նախագահ Մոհամեդ Մուրսիի հետ: Կքննարկվեն ոչ միայն արաբա-իսրայելական հարաբերությունները, այլ նաև երկկողմ հարաբերությունները ԱՄՆ-ի և Եգիպտոսի հետ, այդ թվում ռազմական ոլորտում:
Պենտագոնի ղեկավարը կայցելի նաև Թունիս և կհայտնի ԱՄՆ-ի աջակցության մասին` Թունիսում իրականացվող բարեփոխումների հետ կապված:

Leon Panetta to visit Middle East
US Defense Secretary Leon Panetta heads to Tunisia and Egypt next week to support their "democratic transitions" and to Israel and Jordan to discuss the Syrian conflict, the Pentagon said.
Recent regime changes in Tunis and Cairo present "new opportunities for security cooperation," spokesman George Little told reporters on Thursday, the AFP reports.
The Pentagon chief will stop first in Tunisia, the birthplace of the Arab Spring series of popular uprisings against longstanding autocratic regimes in North Africa and the Middle East.