ԼՂՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի դիտարկում է անցկացվել
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի ուղղությամբ:
ԼՂՀ ԱԳՆ փոխանցմամբ` ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումը գլխավորել է ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցիչ /ԳՆԱՆ/ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը: Դիտարկման խմբի մեջ էին ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և ՈՒիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա /:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումը իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Անթալ Հերդիչը /Հունգարիա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի համակարգող Փիթեր Կիին /Մեծ Բրիտանիա/:

ОБСЕ провел плановый мониторинг
23 августа, согласно договоренности с властями Нагорно-Карабахской Республики, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в Аскеранском направлении.
С позиций Армии обороны НКР группу наблюдения возглавлял Личный представитель Действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ посол Анджей Каспшик (Польша). В мониторинговую группу входили полевые помощники ЛПДП Иржи Аберле (Чехия) и Уильям Прайор (Великобритания).
Миссию наблюдения с противоположной стороны осуществляли полевой помощник ЛПДП ОБСЕ Антал Хердич (Венгрия) и координатор офиса ЛПДП ОБСЕ Питер Кии (Великобритания).
Мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком. В ходе мониторинга нарушений режима прекращения огня не зафиксировано.