Կատարվածն Ադրբեջանում տիրող նողկալի բարոյահոգեբանական մթնոլորտն է
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 3-ին` այսօր, հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգի հիմնական հարցը նվիրված էր հայ սպային նենգաբար կացնահարած հանցագործին Ադրբեջանին հանձնելուն և անմիջապես ազատ արձակելուն:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից փոխանցում են` Բակո Սահակյանը իր խոսքում նշել է, որ այս հանցավոր գործարքը չէր կարող խոր վրդովմունք չառաջացնել համայն հայության մոտ, այդ թվում նաև Արցախում: Ըստ երկրի ղեկավարի` տեղի ունեցածն արտացոլում է Ադրբեջանում տիրող նողկալի բարոյահոգեբանական և քաղաքական մթնոլորտը, որը հանդիսանում է ֆաշիստական գաղափարախոսության և ցեղասպանության շարունակություն: Դա ժողովրդավարական սկզբունքների և մարդու իրավունքների կոպտագույն ոտնահարում է և պետք է անպայման դատապարտվի քաղաքակիրթ մարդկության կողմից:
Բակո Սահակյանն այս հրեշավոր քայլը համարել է մեծ հարված բանակցային գործընթացին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջնորդական առաքելությանը: Նախագահն ընդգծել է, որ հակառակորդի կողմից ձեռնարկվող նման գործողությունները, նրա չդադարող ագրեսիվ պահվածքը չեն կարող և չեն մնա անպատասխան:
Այս համատեքստում, ըստ աղբյուրի, երկրի ղեկավարը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարություններին և մյուս շահագրգիռ մարմիններին:
Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվել են նաև 2012թ. ութ ամսվա տնտեսական ցուցանիշները:
Նիստին հրավիրված էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

On 3 September Artsakh Republic President Bako Sahakyan convoked a meeting of the NKR Security Council dedicated to the transfer to the criminal perfidiously decapitated the sleeping Armenian officer to Azerbaijan and its immediate release by that state.
In his speech Bako Sahakyan noted that this criminal deal has generated a deep anger amid the world spread Armenians including that of Artsakh. According to the Head of the State this incident reflects the loathsome moral and political atmosphere reigning in Azerbaijan, which is the continuation of fascist ideology and genocidal policy. It is a blatant violation of democratic principles and human rights and must be condemned by the civilized mankind.
Bako Sahakyan qualified this monstrous deed as a hard blow to the negotiation process and the mediation mission of the OSCE Minsk Group co-chair countries. The President underlined that such actions of the adversary, his subversive aggressive behavior cannot and will never be unrequited.
Within this context the Head of the State gave corresponding instructions to the defense and foreign ministries as well as to other interested structures.
Issues related to economic indicators of the first 8 months of 2012 were also discussed during the meeting of the Security Council.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan and other officials were invited to the meeting.