Սիրիայում ՄԱԿ-ի պատվիրակը իր առաքելությունը անհնար է անվանել
Սիրիայում ՄԱԿ-ի պատվիրակ Լախդար Բրախիմին իր առաքելությունը «գրեթե անհնար» է անվանել, գրում է BBC-ին:
Լրատվամիջոցի հետ հարցազրույցում նա խոստովանել է, որ վախենում է իր վրա դրված պարտականությունից:
Նրա խոսքով, միջազգային հանրությունը շատ քիչ ջանքեր է գործադրում Սիրիայի սպանվող բնակչության փրկության համար:
Նրա նախորդը`Քոֆի Անանը հրաժարական է տվել այս տարվա օգոստոսին: Նրա առաջարկած իրավիճակի խաղաղ կարգավորման ծրագիրը թե կառավարության, թե ընդդիմադիրների կողմից մերժվել է:
Նշենք, որ Սիրիայում կառավարական զորքերի և ընդդիմադիրների միջև պայքարը ընթանում է արդեն 1 տարի: ՄԱԿ-ի հրապարակած տվյալների համաձայն, հակամարտությանը զոհ է գնացել ավելի քան 20 հազար մարդ:

In Damascus, a bomb left at least five people dead and many more wounded in the Jaramana area of the city.
Meanwhile, speaking to the BBC, the new international envoy to Syria, Lakhdar Brahimi, said he viewed his new mission as near-impossible.
He is expected to visit Syria and meet President Bashar al-Assad on Saturday.
Separately, the head of the Red Cross was due to have talks with President Assad on Monday in an attempt to improve aid access to civilians.
Peter Maurer said in a statement that "an adequate humanitarian response is required to keep pace" with the worsening violence.