Բունդեսթագի փոխնախագահն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Վոլֆգանգ Թիրզեն երեկ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ 1915 թվականի Հայոց մեծ եղեռնի հուշահամալիր և ծաղիկներ դրել ցեղասպանության անմեղ զոհերի հուշարձանին։ Տեղեկացնում են ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Բունդեսթագի փոխնախագահն, ով առաջին անգամ է այցելում Հայաստան, եղել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել է Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, գրառում է կատարելց «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում, նշելով. «Դատապարտում ենք Ցեղասպանությունն ու պարտավորվում խաղաղություն հաստատել և պաշտպանել մարդու իրավունքները»։
Վոլֆգանգ Թիրզեն լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշել է. «Գերմանական ժողովուրդը հիշում է 20-րդ դարում նաև տարբեր ժողովուրդների դեմ կատարված հանցագործությունները։ Գերմանիայի Բունդեսթագը 2005 թվականին իր որոշմամբ դատապարտել է հայ ժողովրդի ջարդերը և դիրքորոշում հայտնել այդ պատմական իրադարձությունների առնչությամբ։ Մենք կարծում ենք, որ այդպիսի պատմական իրադարձությունները պետք է արժանանան գնահատանքի և դատապարտվեն»:

Вице-председатель Бундестага посетил «Цицернакаберд»
Вице-председатель Бундестага Вольфганг Тирзе в сопровождении вице-спикера парламента Армении Эдуарда Шармазанова посетил 30 сентября Мемориал памяти жертв Геноцида армян «Цицернакаберд».
Как сообщили в пресс-службе парламента Армении, В.Тирзе посетил также Музей-институт Геноцида армян. В книге почетных гостей он написал: «Осуждаем Геноцид и обязуемся установить мир и защищать права человека».
В беседе с журналистами он отметил, что народ Германии помнит осуществленные в 20 веке различные преступления против народов.
«В 2005 году Бундестаг осудил погромы армянского народа и выразил свое отношение в связи с этими событиями. Мы считаем, что подобные исторические события должны удостоиться оценки и должны быть осуждены», - отметил он.