Բունդեսթագի փոխնախագահն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Վոլֆգանգ Թիրզեն երեկ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ 1915 թվականի Հայոց մեծ եղեռնի հուշահամալիր և ծաղիկներ դրել ցեղասպանության անմեղ զոհերի հուշարձանին։ Տեղեկացնում են ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Բունդեսթագի փոխնախագահն, ով առաջին անգամ է այցելում Հայաստան, եղել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել է Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, գրառում է կատարելց «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում, նշելով. «Դատապարտում ենք Ցեղասպանությունն ու պարտավորվում խաղաղություն հաստատել և պաշտպանել մարդու իրավունքները»։
Վոլֆգանգ Թիրզեն լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշել է. «Գերմանական ժողովուրդը հիշում է 20-րդ դարում նաև տարբեր ժողովուրդների դեմ կատարված հանցագործությունները։ Գերմանիայի Բունդեսթագը 2005 թվականին իր որոշմամբ դատապարտել է հայ ժողովրդի ջարդերը և դիրքորոշում հայտնել այդ պատմական իրադարձությունների առնչությամբ։ Մենք կարծում ենք, որ այդպիսի պատմական իրադարձությունները պետք է արժանանան գնահատանքի և դատապարտվեն»:

Bundestag vice-president visits Tsitsernakaberd
Yesterday, Wolfgang Thierse, vice president of Germany's federal parliament, the Bundestag, accompanied by the RA NA deputy chairman Edward Sharmazanov has visited Tsitsernakaberd, the memorial dedicated to the victims of the Armenian Genocide that took place in 1915, the RA NA Public relations department reports.
The Bundestag vice president is in Armenia for the first time. Here he has already visited the Armenian Genocide museum, has looked through the documents and documentaries about the Armenian Genocide and has left a note in the Commemoration Book saying, “We condemn the Genocide and commit to establish peace and defend human rights.”
Wolfgang Thierse noticed at the interview with the journalists, “German people remember the crimes committed against different peoples. The Bundestag has condemned in 2005 the massacres against the Armenians and has expressed its disposition about those historical events. We think that such historical events should be assessed and condemned.”