Հայաստանը Գրիշա Վիրաբյանին պետք է վճարի 31 հազար եվրո
Մարդու իրավուքնների եվրոպական դատարանը «Գրիշա Վիրաբյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործով բողոքը բավարարել է և պարտավորեցրել Հայաստանի Հանրապետությանը Վիրաբյանին վճարել 31.000 եվրո փոխհատուցում:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում փաստաբան Տիգրան Տեր-Եսայանը նշեց, որ 8 տարի անց նման դատավճռի ընդունումը չի կարող որպես հաղթանակ ընկալվել: «Դատավճռի համաձայն` խախտվել են արդար դատաքննության, խտրականության և խոշանգումների մասին հոդվածները: Նրան հատկացված 31 հազար եվրոյից 6000 եվրոն կրած նյութական ծախսերի համար են, իսկ 25.000-ը` որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում: Նա ծանր վիրահատություն է տարել, բազմաթիվ վնասվածքներ ստացել, այդ պատճառով էլ սա վերապահումով պետք է կոչել հաղթանակ»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Գ. Վիրաբյանին 2004 թ-ին` ընդդիմության հավաքներին մասնակցելու համար Արտաշատի ոստիկանությունում դաժան ծեծի էին ենթարկել:

ЕСПЧ вынес очередной вердикт против правительства Армении
Европейский суд по правам человека удовлетворил иск по делу «Гриша Вирабян против Республики Армения» и обязал правительство Армении выплатить Г.Вирабяну 31.000 евро.
Как сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Тигран Тер-Есаян, принятие подобного решения через 8 лет не может восприниматься как победа.
«Согласно вердикту, нарушены сразу нескольких статей Европейской Конвенции о защите прав человека и основных свобод. Из 31 тысячи евро ему предоставят 6000 евро на материальные издержки и 25 000 евро в качестве моральной компенсации. Он перенес сложную операцию, получил многочисленные травмы, посему это решение с издержками можно считать победой», - сказал адвокат.
Напомним, Гриша Вирабян был участником акции на проспекте Баграмяна 12 апреля 2004 года. Он был задержан правоохранительными органами, и, согласно материалам дела, подвергся жестоким побоям в полиции Арташата, после чего был госпитализирован в Арташатскую больницу с травмами различной степени тяжести.