Թուրքիայի օդուժը ստիպողաբար իջեցրել է Մոսկվա-Դամասկոս օդանավը
Թուրքիայի օդուժը ստիպել է  Անկարայի օդանավակայանում վայրէջք կատարել Մոսկվայից Դամասկոս  չվերթն իրականացնող  ուղևորատար օդանավը: Այս մասին գրում է BBC-ն:
Այս լուրը հաստատել է նաև Թուրքիայի ԱԳՆ-ն:
Ռուսաստանից եկող ինքնաթիռը ստիպողաբար իջեցվել էր, քանի որ թուրքերը կասկածել են, որ օդանավում կարող է զենք լինել: Аirbus А-320 օդանավում 35 ուղևոր է եղել: Օդանավի բեռնային հատվածում  իրականացվում են ստուգումներ:
«Տեղեկություններ կան այն մասին, որ ինքնաթիռում բեռ կա, որը չի համապատասխանում քաղաքացիական ավիացիայի պահանջներին: Իրականացվում են միջոցառումներ, որոնք նախատեսված են գործող օրենսդրությամբ և միջազգային իրավունքով», - ասել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն` TGRT հեռուստաալիքի եթերով` Աթենքից, որտեղ գտնվում է այցի շրջանակներում:

Turkish fighters jets forced down a Syrian passenger plane that it suspected was carrying weapons to the Assad regime from Russia last night and reportedly seized suspicious cargo.
The plane was on a flight from Moscow before F16 fighter jets were scrambled to force it to land at Ankara airport, amid continuing tensions between Turkey and Syria.
A “thorough search” of the aircraft was carried out and NTV reported that cargo believed to be missile parts were seized. Other reports stated that military communications devices were seized. The plane was awaiting Ankara’s approval to take off again with its 35 passengers.