Ներկայացվել է Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ներկա փուլը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է Հայ բարեգործական ընդհանուր միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանին ու կառուցի Հայաստանի ներկայացուցչության տնօրեն Աշոտ Ղազարյանին և քննարկել նրանց հետ ԼՂՀ-ում տարբեր ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր: Հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ Հայ բարեգործական ընհանուր միության մոտ հարյուր ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Բակո Սահակյանը ներկայացրել է Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ներկա փուլը և հեռանկարները, անդրադարձել արտաքին քաղաքականության որոշ հիմնախնդիրների:
Նախագահ Սահակյանի խոսքով՝ Հայ բարեգործական ընհանուր միությունը հայկական ամենահին կազմակերպություններից մեկն է, որն անգնահատելի դերակատարություն ունի Սփյուռքում հայ ինքնության պահպանման, Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման և դատապարտման, արցախյան հիմնախնդրի արդարացի ներկայացման գործում: Շոշափելի է կազմակերպության ներդրումը նաև Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման և հայրենիքի սոցիալ-տնտեսական առաջընթացի ապահովման գործում:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Արցախում շահագրգռված են կազմակերպության հետ կապերի հետագա խորացման ու փոխգործակցության ընդլայնման մեջ, որի համար կանեն հնարավոր ամեն ինչ:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, հանդիպման վերջում Նախագահը պատասխանել է ներկաների կողմից բարձրացված հարցերին:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

On October 15, Artsakh Republic President Bako Sahakyan received president of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) Perch Sedrakyan and director of the AGBU Armenian Representation Ashot Ghazarian and discussed with them issues related to implementation of various programs in NKR.
The meeting continued in an enlarged format with the participation of nearly one hundred AGBU representatives.
Bako Sahakyan introduced the current stage and prospects of Artsakh’s socioeconomic development and dwelt on a number of foreign policy issues.
According to President Sahakyan, the Armenian General Benevolent Union is among the oldest Armenian organizations, which plays an invaluable role in maintaining Armenian national identity in the Diaspora, international recognition and condemnation of the Genocide, objective presentation of the Artsakh issue. The organization also has a tangible input in strengthening the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity and boosting socioeconomic development of the Motherland.
Bako Sahakyan noted that Artsakh was interested in deepening ties and expanding cooperation with the organization and everything possible would be done in this direction.
At the end of the meeting the President answered the questions by the attendees.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan and other officials attended the event, Central Information Department at Artsakh President's Office reported.