ԵՄ-ը նոր պատժամիջոցներ է կիրառել Իրանի և Սիրիայի նկատմամբ
ԵՄ-ի կողմից ընդունված նոր պատժամիջոցները արգելում են Իրանին վաճառել ալյումին, երկաթ, որոնք կարող են օգտագործվել ատոմային զենք կամ բալիսթիկ հրթիռներ ստեղծելու համար:
«Ռոսիյսկայա գազետա»-ի փոխանցմամբ, նոր պատժամիջոցները ուժեղացնում են ճնշումները Իրանի Կենտրոնական բանկի նկատմամբ` ԵՄ-ի բանկերին արգելվում է գործառույթներ իրականացնել իրանական վարկային կազմակերպությունների հետ`բացառությամբ մարդասիրական գնումների:
ԵՄ-ի «սև ցուցակ»-ի մեջ են հայտնվել նաև իրանական 34 իրավաբանական անձինք, որոնք գործում են նավթագազային և ֆինանսական հատվածներում:
Բացի այդ, այսօր ԵՄ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել նաև Սիրիայի նկատմամբ: Նոր սահմանափակումները վերաբերվում են Դամասկոսին 3-րդ երկրների կողմից ծովային կամ ցամաքային ճանապարհով ուղարկվող բեռների ապահովագրության արգելմանը:

European Union leaders on Friday endorsed new additional sanctions against Iran and Syria, at their summit in Brussels.
The measures against Tehran and Damascus had already been approved earlier this week by the EU Foreign Ministers.
Speaking at a press conference after the meeting of EU heads of state or government, EU Council President Herman Van Rompuy said the EU is resolved to keep the pressure on the Iranian regime.
New EU round of sanctions against the Assad regime, the 19th since the start of the conflict in March 2011, include an assets freeze and travel ban against 28 Syrians and two firms.
The EU also prohibited the importation of arms into EU nations from Syria, or any involvement in the transport of Syrian arms.