Ֆիդել Կաստրոն ուղեղի արյունազեղում է ստացել
Կուբայի նախկին առաջնորդ Ֆիդել Կաստրոն ուղեղի արյունազեղում է ստացել: Այս մասին տեղի ամսագրերից մեկին ասել է բժիշկ Խոսե Մարկիան: Ինչպես տեղեկացնում է lenta.ru-ն, բժշկի խոսքով` Կաստրոն չի կարողանում խոսել և ուտել, ինչպես նաև` չի ճանաչում մարդկանց:
Նա նշել է, որ այդ վիճակում 86-ամյա Ֆ. Կաստրոն կարող է ապրել ևս մի քանի շաբաթ, սակայն  դժվար թե կարողանա երբևիցե ներկայանալ հանրությանը: Բժշկի խոսքով` Կաստրոն անգամ անհրաժեշտ բուժում չի կարողանում ստանալ, քանի որ օրգանիզմը շատ թույլ է:
Լրատվամիջոցի ընդգծմամբ` այս բժիշկը հայտնի է դարձել 2011 թ.-ին, այն բանից հետո, երբ հայտարարել էր, թե Ուգո Չավեսը տառապում է քաղցկեղով. լուրը, սակայն չհաստատվեց:
Հոկտեմբերի 12-ին Ֆ. Կաստրոյի որդին լրատվամիջոցներին հայտնել է, որ հայրը իրեն լավ է զգում և անգամ գիրք է կարդում:

Fidel Castro suffered an embolic stroke
Doctor Jose Marquina, who supposedly has firsthand knowledge of the 86-year-old former Cuban leader's health condition, told El Nuevo Herald that Castro is "very close to a neurovegetative state."
However, the Associated Press reported that Marquina has made claims that never came to fruition in the past, and that Marquina would not identify his sources of knowledge regarding Castro's condition, the Huffington Post reports.
The AP also reported that Castro's family members have denied that he is gravely ill.
If Marquina's reports are indeed true, though, an embolic stroke would leave Castro with problems performing basic functions like eating, the New York Daily News reported.