«Ալ-Ղաիդա»-ի առաջնորդը կոչ է արել շարիաթ հաստատել Եգիպտոսում
Ահաբեկչական «Ալ-Ղաիդա» խմբավորման առաջնորդ Այման ազ-Զավահիրին կոչ է արել մահմեդականներին առևանգել Արևմուտքի երկրներից ժամանածներին, իսկ  Եգիպտոսի բնակչությանը շարունակել հեղափոխությունը և երկրում հաստատել շարիաթի օրենքներ:
«Ինտեռֆաքս» գործակալության փոխանցմամբ, Զավահիրին Եգիպտոսի նախագահ Մոհամեդ Մուրսիին անվանել է առանց իշխանության նախագահ:
Ըստ նրա, Եգիպտոսում ընթանում է պայքար աշխարհիկ փոքրամասնության և մահմեդական մեծամասնության միջև` վերջիններս ցանկանում են տեսնել պաղեստինցիների հաղթանակը Իսրայելի նկատմամբ և ազատել երկրի իշխանություններին ամերիկյան ազդեցությունից:

Al-Qaeda leader called on Muslims to kidnap Westerners
Al-Qaeda leader Ayman al-Zawahiri has called on Muslims to kidnap Westerners, join Syria's rebellion and to ensure Egypt implements sharia, SITE Monitoring reported on Saturday, citing a two-part film posted on Islamist websites.
The Egypt-born cleric, who became al Qaeda leader last year after the death of Osama bin Laden, spoke in a message that lasted more than two hours.
"We are seeking, by the help of Allah, to capture others and to incite Muslims to capture the citizens of the countries that are fighting Muslims in order to release our captives," he said, praising the kidnapping of Warren Weinstein, a 71-year-old American aid worker in Pakistan last year.