Հայաստանը` կենսաանվտանգ տարածք
Այսօր կառավարության հերթական նիստի ժամանակ ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը կառավարության հաստատմանը ներկայացրեց գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմների գործածության մասին նախագիծ:
Նախարարը նշեց, որ օրենքը երկար ճանապարհ է անցել, առաջարկվող օրենքով ՀՀ-ն հանդիսանում է գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմների գործածությունից ազատ կամ կենսաանվտանգ տարածք: Սահմանվում է մեկուսացված համակարգերում գործողություններ իրականացնել` միայն լաբորատոր փորձարկումների սահմանր:
Արամ Հարությունյանն ընդգծեց, որ քննարկումներ են տեղի ունեցել հանրային հատվածի հետ, տարածքային կառավարման նախարարությունը, քաղաքապետարանը որոշ առաջարկներ են ներկայացրել:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ այս նախագիծը ՀԿ-ների հետ համագործակցության արդյունք է: ՀԿ-ներն ունեցել են ավելի կոշտ և խիստ դիրքորոշում օրենքի նկատմամբ, սակայն քննարկումների ընթացքում համաձայնվել են նրանց փաստարկների հետ:

Armenia: GMO free zone
Today at the usual Cabinet session the RA Minister of Nature Protection Aram Hartutyunyan presented to the Cabinet the project about the Genetically Modified Organism for an approval.
Minister noted that the law has passed a long way. According to the suggested law the RA is recognized as GMO free zone. By the law, it is allowed to carry out activities only in isolated systems, for laboratory experiments only.
Aram Harutyunyan mentioned that they have hold discussions with the population and the Ministry of Territorial Administration and the Mayor’s office have presented their proposals.
RA Prime Minister Tigran Sargsyan mentioned that this project is a result of cooperation with the NGOs. The disposition of the NGOs has been more tough and stern, however, during the discussions they have agreed with the presented arguments.