Այսօր կառավարության հերթական նիստի ժամանակ ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը կառավարության քննարկմանը ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարարությանը գումար հատկացնելու մասին նախագիծ. խոսքը 500 մլն դրամի մասին է, որը հատկացվելու է Արմավիր ՔԿՀ-ի շինաշխատանքների համար:
Նախարարը նաև նշեց, որ հաջորդ տարվա բյուջեով կտրամադրվի 1մլրդ գումար` աշխատանքներն ավարտելու համար և մայիս-հունիս ամիսներին Արմավիր ՔԿՀ-ի մեկ կորպուս պատրաստ կլինի, որը տեղավորում է չորս հարյուր հոգի:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ նախատեսվածից 1 տարի շուտ է ավարտվելու շինարարությունը, որը հնարավորություն կտա ֆինանսական միջոցներն ավելի արդյունավետ օգտագործել, քանի որ այսօր կառավարությունը լրացուցիչ ծախսեր է անում հնամաշ ՔԿՀ-ների պահպանման համար. «Այս համալիրը շահագործման հանձնելով` մեզ կհաջողվի նաև խուսափել ֆինանսական միջոցների փոշիացումից»:
Վարչապետը նաև նշեց, որ ԱՄՆ-ն խոստացել է ֆինանսական, տեխնիկական օժանդակություն, սարքավորումներ տրամադրել:
Հ.Թովմասյանի խոսքով, Արմավիր ՔԿՀ-ի շահագործումը թույլ կտա լուծել կառույցի գերծանրաբեռնվածության հարցը, որը գլխավոր խնդիրն է և որն այժմ Նուբարաշեն ՔԿՀ-ի վրա է:
Նոր կառույցում տեղադրվելու է տեսաձայնագրման համակարգ, հագեցվելու են տեխնիկական միջոցներով, որը քիչ մարդկային ռեսուրս է պահանջում:

Правительство выделило 500 млн. на строительство УИУ «Армавир»
Сегодня на очередном заседании правительства Армении министр юстиции Грайр Товмасян представил на обсуждение проект предоставления ведомству финансовых средств в размере 500 млн. драмов для строительства Уголовно-исполнительного учреждения «Армавир».
Министр также отметил, что согласно бюджету на 2013 год предусмотрено выделить 1 млн. драмов для завершения строительных работ и уже в мае-июне один корпус УИУ «Армавир» будет готов. Здание УИУ предусмотрено на четыреста человек.
Премьер-министр Тигран Саркисян отметил, что строительство завершается на год раньше предусмотренного срока, что предоставляет возможность для более эффективного использования и экономии финансовых средств. «Сдав этот комплекс в эксплуатацию, нам удастся избежать распыления финансовых средств», - сказал Т.Саркисян.
Премьер-министр также отметил, что США обещали предоставить финансовую и техническую помощь, а также оборудование.
По словам Г.Товмасяна, эксплуатация УИУ «Армавир» позволит решить вопрос загруженности пенитенциарной системы, что является сегодня основной проблемой.
В новом здании будет установлена видеозаписывающая система, оно будет оснащено также техническими средствами, что сократит потребность в людских ресурсах.