Նյու Յորքի քաղաքապետը կսատարի Բարաք Օբամային
Նյու Յորքի քաղաքապետ Մայքլ Բլումբերգը հայտարարել է նախագահական ընտրություններում ԱՄՆ գործող նախագահ Բարաք Օբամային աջակցելու մասին, գրում է BBC-ն:
Բլումբերգը մինչ այժմ համարվել է անկախ քաղաքական գործիչ, ով մինչև այժմ քննադատաբար է վերաբերվել թե' Բ.Օբամայի, թե' Միթ Ռոմնիի թեկնածությանը:
Նա նշել է, որ Օբաման մյուսներից լավ է պայքարում կլիմայի գլոբալ փոփոխությունների դեմ, ինչը, նրա խոսքով, կործանարար փոթորիկների առաջացման պատճառ կարող է դառնալ:
Լրատվամիջոցի հիշեցմամբ, Սենդի փոթորիկի պատճառով ԱՄՆ-ում մահացել է 80 մարդ: Նրանց կեսը զոհվել է Նյու Յորքում:

In a major political boost to Barack Obama, New York Mayor Michael Bloomberg, an otherwise fierce critic of the President, has endorsed his bid for re-election, citing his efforts in dealing with climate change as the city recovers from the destruction caused by superstorm Sandy.
Bloomberg, who is a political independent, has in the past criticised both Obama and Republican challenger Mitt Romney for their failure to confront the problems afflicting the nation, including a slow economic recovery and balancing the budget, the Business Line reports.
However, the billionaire New York Mayor voiced support for Obama in the wake of the devastation caused by Sandy, which brought the city to a standstill and resulted in significant loss of life.