Սեուլը կեղծ թղթերի  պատճառով կդադարեցնի 2 ռեակտորի աշխատանքը
Հարավային Կորեան այսօր հայտարարել է միջուկային երկու ռեակտորների փակման մասին. ռեակտորները փակվում են այն պատճառով, որ որոշ բաղադրիչների անվտանգության վկայագրերը եղել են կեղծված: Այս մասին գրում է BBC-ն:
Հարավային Կորեայի Տնտեսական քաղաքականության հարցերով նախարար Հոնգ Սուկ Վուն լրագրողներին ասել է, որ ռեակտորների փակումն անվտանգությանն անմիջական սպառնալիք չի ստեղծում:
Իշխանությունների տվյալների համաձայն, ավելի քան 5000 ապահովիչների, սառեցման սարքերի և հոսանքի սնման անջատիչների վկայականները կեղծված են, որոնք պետք է փոխարինվեն նորով: Ավելի քան 200 տարբեր բաղադրիչների կեղծ վկայականների համար կասկածվում են մի շարք մատակարարներ:
Նախարարի կանխատեսմամբ, ինչպես գրում է աղբյուրը, ռեակտորների անջատումն առաջիկա ամիսների ընթացքում կհանգեցնի էլեկտրաէներգիայի «աննախադեպ» պակասի:

South Korea was forced to shut down two nuclear reactors on Monday to replace components that had not been properly vetted, a minister said, warning of "unprecedented" power shortages to follow, the AFP reports.
Knowledge Economy Minister Hong Suk-Woo said the "non-core" components posed no safety threat and were unrelated to a string of systems malfunctions at reactors this year that triggered calls for a safety review.
The two affected units at the Yeonggwang nuclear complex may remain offline until early January, as engineers replace more than 5,000 fuses, cooling fans and other parts for which suppliers had provided faked quality certificates.