Հետազոտություն` պրոբացիոն ծառայության ստեղծման շուրջ
ԵԱՀԿ մասնակից Պետությունների ներկա իրավիճակի, միջազգային չափորոշիչների և լավագույն փորձի վերլուծությունը գտնվում էր Հայաստանում պրոբացիայի ծառայություն ստեղծելու հետազոտության ուշադրության կենտրոնում, որը ներկայացվեց այսօր Երևանում: Այս մասին հաղորդում են ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակից:
Հետազոտությունը պատրաստվել է «Սոցիալական արդարություն»ե հասարակական կազմակերպության կողմից` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ` Հայաստանում քրեական արդարադատության համակարգի բարեփոխումների խթանման շրջանակներում: Հետազոտության արդյունքները կարող են ծառայել որպես հիմք` Հայաստանի իշխանությունների կողմից Հայաստանում պրոբացիայի ծառայության ստեղծման ռազմավարական ծրագրի զարգացման համար` 2012-2016թթ. Իրավական և դատական բարեփոխումների ռազմավարական ծրագրին համահունչ:
«Պրոբացիայի ծառայության ստեղծումը օգտակար կլինի ողջ հասարակության համար»,- ասաց ԵԱՀԿ գրասենյակի Մարդու իրավունքների հարցերով պատասխանատու Վլադիմիր Չունտուլովը. «Մենք հուսով ենք, որ հետազոտությունն ու այսօրվա քննարկումները կօգնեն կառավարությանն ընտրել առավել արդյունավետ ուղին ծառայության ներդրման համար` ապահովելով պատշաճ գործունեությունը»: Նա ընդգծեց գործընթացում քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածության կարևորությունը:
Հետազոտությունը ներկայացնում է եվրոպական երկրների պրոբացիայի ծառայության տարբեր մոդելներ և վերլուծում դրանց համեմատական առավելությունները: Այն նաև ներառում է Արդարադատության նախարարության, Քրեակատարողական վարչության աշխատակազմի, դատապարտյալների և այլ շահագրգիռ կողմերի հարցման արդյունքները, որոնք անց են կացվել` գնահատելու դատապարտյալների հետ վերականգնողական աշխատանքների իրականացման ներկայիս վիճակը:
«Սոցիալական արդարություն» ՀԿ-ի համագումարի նախագահ Արշակ Գասպարյանը նշեց. «Պրոբացիայի ծառայության ստեղծումը կարող է նպաստել հանցագործությունների կանխարգելմանը, նվազեցնել կրկնահանցագործությունների թիվը, բարձրացնել ազատազրկման հետ չկապված պատիժների կիրառելությունը` նպաստելով հասարակության անվտանգությանը»:
Նույն ծրագրի շրջանակներում ԵԱՀԿ գրասենյակը նաև աջակցել է հաշվապահության, տարրական համակարգչային գիտելիքների և անգլերեն լեզվի մասնագիտական դասընթացների կազմակերպմանը Էրեբունի և Կոշ քրեակատարողական հիմնարկների դատապարտյալների համար: Ամփոփիչ քննությունների և վկայականի տրման արարողությունը տեղի է ունեցել ս.թ. նոյեմբերի 9- ին:

Study on establishing probation service in Armenia
Analysis of the current situation, international standards and good practices of OSCE participating States was in the focus of a study on introducing a probation service in Armenia presented today in Yerevan.
The study was prepared by the non-governmental organization Social Justice with the support of the OSCE Office in Yerevan under a project aimed at advancing criminal justice reform in Armenia. Its findings could serve as a basis for the development by the Armenian authorities of the strategy for the introduction of the probation service in Armenia, in line with the Strategy Paper on Legal and Judicial Reforms 2012-2016.
“The establishment of a probation service would benefit the whole society,” said Vladimir Tchountoulov, the Human Rights Officer of the OSCE Office in Yerevan. “We hope that the study itself and today’s discussion will help the government to choose the most appropriate way for the operation of the service to ensure its proper functioning.” He underlined the importance of civil society involvement in the process.
The study presents various models of probation services in European countries and analyzes their comparative advantages. It also includes the results of a survey of the staff of the Justice Ministry, Penitentiary Department, convicted persons and other stakeholders conducted in order to assess the current state of rehabilitation work carried out with convicts.
Arshak Gasparyan, the Chairperson of the Social Justice, said: “The establishment of a probation service could contribute to crime prevention, reduce the reoffending rate, increase the application of non-custodial sentences and in the long term contribute to the safety of the society.”
Within the same project, the OSCE Office also supported vocational training courses on accounting, basic computer skills and English language for convicted persons in Erebuni and Kosh penitentiaries. Final exams and a certificate handover ceremony were held on 9 November, OSCE said in a news release.