Ուրուգվայի պատվիրակության անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ
Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակության անդամները այսօր այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ դրել 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին` լռությամբ ու խոնարհումով հարգելով մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Բարձրաստիճան հյուրերը եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին։
Խորխե Օռիկոն հուշամատյանում կատարել է հերևյալ գրառումը.«Ուրուգվայի ժողովրդի անունից խնդրում եմ ընդունեք իմ խորին ցավակցությունը։ Հնարավոր չէ գնալ ապագա առանց հաստատակամության։ Ընդունեք իմ հուզումնառատ ողջույնները»։
Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը «Հիշողության պուրակ»-ում տնկել է մշտադալար եղևնի։
«Մենք պատիվ ենք ունեցել լինել առաջին երկիրը, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ 1920 թվականին, երբ Հայաստանը դիմել էր Ազգերի Լիգային անդամակցելու համար, 11 երկրներից առաջինը կողմ քվեարկեց Ուրուգվայը։ Մեր երկիրը պատրաստակամ է համագործակցել այն հարցերում, որոնք վերաբերում են խաղաղությանը։ Ուրուգվայը խաղաղության երկիր է, և մեր հնարավորությունների սահմանում փորձում ենք աջակցել մյուս երկրներին, որպեսզի նրանք էլ ձեռք բերեն խաղաղություն։ Մենք սատարում ենք այն բոլոր գործընթացներին, որոնց հիքում միջազգային իրավունքն է, ազգերի ինքնորոշման և ինքնիշխանության սկզբունքները, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի հիմնարար փաստաթղթերը»,- լրագրողներին ասել է Խորխե Օռիկոն։
Ի պատասխան այն հարցի, թե արդյոք Ուրուգվայը կճանաչի՞ ԼՂՀ անկախությունը, Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը նշել է. «Այս պահին ոչինչ չեմ կարող ասել։ Մենք Հայաստան եկել ենք համագործակցության համար։ Սա դիվանագիտական պատասխան չէ. մենք պետք է հարցն ամբողջովին ուսումնասիրենք, խնդրի վերաբերյալ ստանանք անհրաժեշտ տեղեկատվություն և փորձենք օգնել»:

Хорхе Оррико посетил мемориал в память жертв Геноцида армян
Делегация во главе с председателем Палаты представителей Уругвая Хорхе Оррико посетил сегодня Мемориальный комплекс жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде. Члены делегации возложили венок и цветы к Вечному огню в память о невинных жертвах Геноцида армян в Османской империи 1915г.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, высокопоставленные гости побывали и в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с представленными свидетельствами и документами. «От имени народа Уругвая прошу принять мои глубокие соболезнования. Нельзя идти в будущее без твердой воли», - оставил запись в книге «Почетных гостей»: Хорхе Оррико.
В беседе с журналистами Хорхе Оррико отметил, что Уругвай имел честь стать первой страной, которая признала Геноцид армян.
«В 1920 году, когда Армения обратилась для членства в Лигу наций, из 11 стран первым проголосовал Уругвай. Наша страна готова сотрудничать в вопросах, касающихся мира. Уругвай – мирная страна и в рамках своих возможностей пытается содействовать другим странам в том, чтобы они достигли мира. Мы поддерживаем все те процессы, в основе которых международное право, принципы самоопределения народа и национального суверенитета, а также основополагающие документы ООН», - отметил председатель Палаты представителей Уругвая.
В ответ на вопрос, признает ли Уругвай независимость Нагорно-Карабахской Республики, Хорхе Оррико заявил: «Сейчас я ничего не могу сказать. Мы приехали в Армению для сотрудничества. И это не дипломатический ответ: мы должны полностью изучить этот вопрос, получить о проблеме необходимую информацию и попытаться помочь».