Բ. Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Վ. Հայրապետյանի ընտանիքին
Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ցավակցական հեռագիր է հղել Արցախյան շարժման վետերան, Ստեփանակերտի պատվավոր քաղաքացի Վիգեն Հայրապետյանի ընտանիքին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչութան փոխանցմամբ` հեռագրում ասված է.
«Խոր վշտով ու կսկիծով տեղեկացանք մեր ժողովրդի արժանավոր զավակ Վիգեն Սուրենի Հայրապետյանի մահվան մասին:
Վիգեն Հայրապետյանը մեծ հարգանք էր վայելում ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանում ու Սփյուռքում: Նա մեծ ներդրում ուներ Արցախի Հանրապետության կայացման գործում, եղել է ղարաբաղյան ազատագրական շարժման առաջամարտիկներից, ում ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդական պատգամավորների մարզխորհրդի 1988թ. փետրվարի 20-ի պատմական նստաշրջանը, և հենց նա է 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին հրապարակել ԼՂՀ հռչակման մասին հռչակագիրը:
Անգնահատելի է Վ.Ս.Հայրապետյանի ներդրումը նաև կրթության զարգացման գործում: Նա կրթել և դաստիարակել է բազմաթիվ սերունդների` սերմանելով սերը գիտելիքի և հայրենիքի հանդեպ:
Պետությունն արժանվույնս է գնահատել Վիգեն Հայրապետյանի վաստակը` պարգևատրելով նրան «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով և պետական այլ պարգևներով, շնորհելով ԼՂՀ վաստակավոր մանկավարժի պատվավոր կոչում:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ողջ ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից խորին վշտակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին: Այս ծանր պահին մենք ձեր կողքին ենք և ձեզ հետ միասին կիսում ենք անդառնալի կորստի ցավը:

On 17 November President Bako Sahakyan sent a condolence letter to the family of Artsakh National Liberation Movement veteran, honored citizen of Stepanakert Vigen Hayrapetyan.
“We learned with deep sorrow and pain about the death of deserved son of our nation Vigen Hayrapetyan.
Vigen Hayrapetyan enjoyed great respect both in Artsakh, Armenia and the Diaspora. He had a great contribution in the establishment of the Artsakh Republic, being among the pioneers of the Karabagh Liberation Movement. He chaired the February 20, 1988 historical session of Nagorno Karabagh People's Deputies and read out the September 2, 1991 NKR Proclamation's Declaration.
The contribution of Mr. Hayrapetyan in the development of education is invaluable too. He educated and brought up a number of generations, fostering love for knowledge and the Motherland.
The state estimates high the contribution of Vigen Hayrapetyan, awarding him with the "Grigor Lusavorich" order, various medals, state awards as well as the honorary title of Honored Pedagogue of the NKR.
On behalf of the people, authorities of the Nagorno Karabagh Republic and myself I express my deepest condolences and support to all the relatives and friends of the deceased. In this time of sorrow we are with You and share with You the pain of the irretrievable loss.