Վահագն Չախալյանի անունը համաներման ցուցակում չկա
«Վրաստանի խորհրդարանի կողմից քաղբանտարկյալ ճանաչված և ազատ արձակվածների մեջ հայազգի քաղբանտարկյալներ կան, սակայն չկա հայտնի գործիչ Վահագն Չախալյանի անունը»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Վրաստանի խորհրդարանի կողմից 190 մարդու քաղբանտարկյալի կարգավիճակ շնորհելու և ազատ արձակելու մասին որոշմանը՝ ասաց վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը:
Նա նշեց, որ Վահագն Չախալյանի հանցանքը համարվել է ծանր, և ըստ վրացական կողմի՝ հենց այդ պատճառով նա չի ընդգրկվել այդ ցուցակի մեջ:
«Վահագն Չախալյանի կողմնակիցները, ովքեր պայքարում էին նրա ազատ արձակման համար միջազգային ասպարեզում բավականին մեծ գործ էին կատարել, սակայն Վրաստանի ներսում Չախալյանի PR-ը թույլ էր»,- նշեց Էրոյանցը:
Նրա խոսքով՝ Չախալյանի կողմնակիցների հետագա ակտիվ աշխատքանքը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ վերջինիս ազատ արձակման վրա:
Վրացագետն ասաց, որ ընդհանուր առմամբ համաներում կիրառվել է 2.000-3.000 մարդու նկատմամբ, այդ թվում՝ շատ քաղբանտարկյալների:
«Սահակաշվիլիի ժամանակ կառուցում էին բանտեր, իսկ այս իշխանությունները որոշել են այսքան բանտարկյալ չպահել` դա նրանց նոր քաղաքական կուրսի մեջ է տեղավորվում, դա նաև որոշակի քաղաքական ժեստ կարելի է համարել»,- հավելեց բանախոսը:

Vahagn Charchoghlyan’s name not included in amnesty list
“There are political prisoners with Armenian nationality among the arrested and freed by the Georgian Parliament, the name of the famous political activist Vahagn Chakhalyan is not found in the list,” said expert in Georgian studies Alik Eroyants to Aysor.am touching upon the decision of the Georgian Parliament about granting amnesty to 190 political prisoners.
He mentioned that Vahagn Chakhalyan’s crime was considered a serious offense and according to the Georgian side that was why that he was not included in that list.
“Vahagn Chakhalyan’s supporters who struggled for his freedom had done a lot on international level, however Chakhalyan’s PR inside Georgia was weak,” Eroyants noticed.
According to him, active work of Chakhalyan’s proponents in the future may affect positively on his release.
The expert of Georgian studies noticed that amnesty was granted to around 2.000-3.000 people in general, and to many political prisoners in that number.
“During Saakashvili’s reign many prisons have been built, the coming power, however, has decided not to keep so many prisoners. It is included in their new political course, it can also be called a kind of political gesture,” the speaker added.