Բ. Սահակյան.Մենք կարող ենք կյանքի կոչել մեր համազգային նպատակները
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Ներկայացնում ենք Բ. Սահակյանի ուղերձն ամբողջությամբ.
Արցախի իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեն պատմական իրադարձություն էր արցախցիների կյանքում, որը կանխանշեց մեր երկրի հետագա զարգացման ուղին:
15 տարի հետո` 2006 թվականին նույն օրը, կրկին համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով մենք ընդունեցինք պետության ու հասարակության հիմնական օրենքը` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Սահմանադրությունը: Դրանով իսկ մեր ժողովուրդը կրկին վերահաստատեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքներին ու համամարդկային արժեքներին` մեկ անգամ ևս ապացուցելով, որ իր ընտրած ուղին անսասան է ու ճիշտ, ընթացքն` անկասելի ու հաստատուն:
Մեր նպատակն է իրականացնել մեր նախնիների դարավոր երազանքը` ունենալ ուժեղ, զարգացած ու հզոր հայրենիք, ապահովել ժողովրդի բարեկեցիկ կյանքը, սերունդների համար կերտել պայծառ ու լուսավոր ապագա: Եվ ես վստահ եմ, որ մենք կկարողանանք կյանքի կոչել մեր համազգային նպատակները` կյանքի կոչել միասնաբար ու համախմբված, ուս ուսի հաղթահարելով բոլոր դժվարությունները և քայլ առ քայլ մոտենալով մեր վերջնական հաղթանակին:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս այս պետական կարևոր տոնի առթիվ և մաղթում նորանոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ` Արցախի անկախ պետականության զորացման անշեղ ճանապարհին»:

On 10 December President Bako Sahakyan sent a congratulatory address in connection with the Day of NKR State Independence Referendum and Constitution.
On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself I congratulate you cordially on the day of the referendum on the NKR State Independence and the Constitution Day.
The December 10, 1991 referendum was a historic event in the life of the Artsakh people, which preconditioned the whole course of our country's future development.
15 years later on the same day in 2006 we again held a nationwide referendum and adopted the basic law of our state and society - the Nagorno Karabagh Republic Constitution. Our nation thus reaffirmed its commitment to the fundamental principles of democracy and universal values, once again proving that the chosen path is unshakeable and right, its course is indivertible and firm.
Our goal is to implement the centuries-old dream of our ancestors to have a strong, developed and powerful state, secure prosperous life for the people, create a bright and brilliant future for the generations. I am confident that we will be able to realize our national goals and objectives together and united, shoulder to shoulder overcoming all the difficulties and steadily approaching to our final victory.
Once again I congratulate all of us on this important occasion and wish new success and achievements in building the Artsakh independent statehood."