Տնտեսագետ. Ստվերը կրճատելու համար քիչ գործ է արվել
Այս տարի բավական դժվարին տարի էր Հայաստանի տնտեսության համար: Տնտեսության մեջ զգացվեցին որոշ առաջխաղացումներ, ավելի շատ էին մարտահրավերները: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը:
Տնտեսագետը թվարկեց տնտեսության մտահոգիչ խնդիրները` ստվերային տնտեսության բարձր տեսակարար կշիռը, գործազրկության բարձր մակարդակը, երկրից աշխատուժի արտահոսքը, գիտության անմխիթար վիճակը:
Նրա խոսքով, ճկուն հարկային քաղաքականություն չի վարվում, ստվերը կրճատելու համար քիչ գործ է արվել. քաղաքական կամք է պետք:
Տնտեսագետը նաև փոխանցեց, որ տնտեսությունը պետք է քաղաքական զարգացումների հետ կապի մեջ դիտարկել, ներդրումային միջավայրը զգայուն է և իր վրա կրում է տարբեր ազդեցութուններ, և այս տարի խորհրդարանական ընտրություններն իրենց հետքը թողեցին տնտեսության վրա:

This year was quite a difficult one for the Armenian economy. There were some positive changes in the economy, but challenges prevailed, economist Tatul Manaserian said at a meeting with journalists today.
He enumerated the alarming problems of Armenia’s economy: a large shadow sector, high unemployment, the outflow of labor from the country, and the sad state of science.
In his words, a flexible tax policy is not implemented, little work was done to reduce the shadow sector, political will is necessary.
The economist stressed that the economy should be viewed in its interconnection with political developments. The investment environment is quite sensitive and affected by various factors. This year’s parliamentary elections have had their impact on the economy.