«Կոռուպցիայի դեմ պայքար նշանակում է իշխանության կորուստ»
Կոռուպցիան Հայաստանում համկարգային խնդիր է, հետևաբար  դրա դեմ պետք է համակարգային պայքար տանել: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Նա հատկապես կարևորեց պատժելիության մեխանիզմը:
Նույն կուսակցությունից Ստյոպա Սաֆարյանն էլ միջամտեց, թե կոռուպցիան ոչ միայն համակարգային խնդիր է, այլ` հենց համակարգ է:
«Հավատացնում եմ ձեզ, որ համակարգի վերևում կանգնածները շատ լավ տեղեկացված են ստեղծված իրավճակի մասին, թե ինչ գումարներ են շրջանառվում և ուր է գնում դրա օգուտը»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը:
Շարունակելով խոսքը` նախկին պատգամավորն ասաց, որ այդ  համակարգում չկա մի օղակ, որը կարող է թույլ չտալ, որ կոռուպցիան ներծծվի  մյուս օղակներ:  Ամփոփելով խոսքը` Ս. Սաֆարյանն ասաց, որ կոռուպցիայի դեմ պայքար`  նշանկում է իշխանության կորուստ:
Քննարկմանը մասնակից «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանն էլ իր հերթին ասաց, թե Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները բավարար չեն, ավելին՝ շատ քիչ են կոռուպցիան հաղթահարելու համար:
Նրա խոսքերով`  Հայաստանում կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը աշխարհի 176 երկրների շարքում 100-0 սանդղակում 34-ն է և դա ցածր թիվ է: «Միջազգային չափանիշներով դա իսկապես վատ նկարագիր է, բայց հետխորհրդային երկրների շարքում Վրաստանից և Մոլդովայից հետո մեր երկիրը երրորդն է, այսինքն մյուսներն ավելի վատ վիճակում են»,- ասաց Վ. Հոկտանյանը:
Առավել կոռումպացված ոլորտներից են, Վ.  Հոկտանյանի խոսքերով, կրթությունը, դատարանները և ոստիկանությունը:

In Armenia corruption is a systemic problem, therefore a systemic fight should be waged against it, the deputy chairman of Heritage Party Armen Martirosian said at a press conference today.
He attached special importance to the punishment mechanism.
Member of the same party Styopa Safarian noted that corruption is not only a systemic problem, but it is also a system by itself.
“I can assure you that those on the top of the system are well informed about the existing situation,” Safarian said. In conclusion, he noted that fighting against corruption means losing power.
Another participant of the discussion – Director of Transparency International Corruption Center’s Office in Armenia Varuzhan Hoktanuan said for his part that the actions taken by Armenian authorities are insufficient in order to overcome corruption.
He informed those present that among 176 countries, Armenia ranks 34th by the corruption perception index. “This is a low index by international standards, but among CIS countries, Armenia ranks third, that is to say, the other countries are in an even worse position,” Hoktanian said.