Վ. Գաբրիելյան. 2013-ին` դարձյալ պարտք
2011թ.-ին դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ՀՀ պետական պարտքը եղել է 4 մլրդ 128 մլն դոլար: Ըստ կանխատեսումների, 2012թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ` 4 մլրդ 374.9 մլր դոլար: Մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանը պարտք է վերցրել շուրջ 246 մլն դոլար: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին, թե Հայաստանը որքա՞ն վարկ է վերցրել 2012թ.-ին, ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
Նախարարը նաև ասաց, որ 2011թ.-ին արտաքին պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը եղել է 30,1 տոկոս, 2012թ.-ին 31,1 տոկոս, իսկ 2013թ.-ի կանխատեսվում է, որ ընդհանուր պարտքի ցուցանիշը չի ավելանա ՀՆԱ-ի մեջ, կլինեն համապատասխանորեն պարտքի ներգրավում, և վճարումներ:
Պարտքի ներգրավումը ֆինանսների նախարարը համարում է արդյունավետ, քանի որ իրականացվում են ծրագրեր, որոնք քննարկում են ԱԺ-ում, նաև անցնում է սահմանադրական դատարանով և գումարներն ուղղվում են «տրամաբանական բնագավառներ»:
«Վարկերի օգտագործումը միշտ չէ, որ լինում է խիստ արդյունավետ»,- ասաց Գաբրիելյանը և հավելեց, որ թերացումներ լինում են, թեև լինում են գնումները, գործընթացները պահապնվում են, սակայն «միշտ չէ, որ լինում է լավագույն գնումը» և այժմ մինչև գնում կատարելը ուսումնասիրվում են շուկայի գները: Ասել, որ «գնումների ոլորտը` թե վարկային, թե ներքին, ամբողջովին լավն է, կլինի սուտ, հնարավորինս այդ ոլորտը բարելավվում է»:

В.Габриелян: В 2013 году внешний долг Армении не увеличится
Армения преодолела глобальный финансово-экономический кризис, но не его последствия. Об этом заявил сегодня министр финансов РА Ваче Габриелян в ходе встречи с журналистами, обобщая результаты 2012 года.
По его словам, вторая волна кризиса возможна, но маловероятна. «По всей вероятности, второй волны не будет, однако ничего исключать нельзя», - сказал министр. Он уточнил, что причиной подобного развития событий может стать долговой кризис в ЕС и связанные с этим политико-экономические процессы.
В. Габриелян сообщил, что внешний долг Армении в этом году, согласно прогнозам, составит 4 млрд. 374,9 млн. долларов, а это значит, что он вырос, по сравнению с 2011г., на 252 млн. долларов. При этом министр отметил, в прошлом году соотношение внешнего долга и ВВП составляло 30,1%, а в 2012г. этот показатель достиг уровня 31,1%. По словам министра финансов, согласно прогнозам, что в 2013 году внешний долг Армении не увеличится.
На вопрос журналистов, достаточно ли эффективно используются привлеченные средства, министр финансов ответил, что абсолютной эффективности удается достичь не всегда, например, в процессе закупок, который на сегодня правительство пытается максимально оптимизировать. Однако финансирование предусмотренных бюджетом 2012г. затрат и управление денежными потоками осуществлялось довольно гладко.