ՏՄՊՊՀ-2012. 214 որոշում՝ 250 մլն տուգանք
2012 թվականին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձաժողովը անբարեխիղճ տնտեսվաորղների նկատմամբ կիրառել է 214 որոշում, իսկ տուգանքի չափը հասել է 250 մլն դրամի: Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Նա նաև նշեց, որ հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում են եղել հատկապես մենաշնորհային դիրք ունեցող տնտեսվարողները, պատժամիջոցներ են կիրառվել Հայաստանի էլեկտրոցանցեր, Հարակվովկասյան երկաթուղի, Հայփոստ և մի շարք այլ ընկերությունների նկատմամբ:
2012թ.-ին ՏՄՊՊՀ-ն ուսուսմնասիրություններ է անցկացրել պարարտանյութերի, դեղորայքի, դիզվառելիքի և այլ շուակներում, ուսումնասիրության արդյունքներ հակամրցակցային գործունեության համար չարաշահող ընկերություններ պատասխանատվության են ենթարկվել:

Председатель ГКЗЭК представил итоги деятельности за 2012 год
В 2012 году Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении вынесла в отношении недобросовестных хозяйствующих субъектов 214 решений, а число назначенных штрафов достигло 250 млн. драмов. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян.
Он также отметил, что в центре внимания ГКЗЭК находились особенно хозяйствующие субъекты, занимающие доминирующее положение, применены санкции в отношении ЗАО «Электрические сети Армении», ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», ЗАО «Айпост» и ряда других компаний.
В 2012 году ГКЗЭК провела мониторинг на рынке лекарственных препаратов, удобрений, дизельного топлива и бензина, молочных продуктов, колбасных изделий, транспорта и связи и др., выявлены многочисленные проблемы и за антиконкурентные действия и злоупотребления монопольным положением многие компании привлечены к ответственности.