Սննդի անվտանգություն. Պետբյուջե է գանձվել 33մլն 620 հազար դրամ
Այսօր ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանն ամփոփեց տարին: Նա նշեց, որ այս տարի ձևավորվել է ոլորտը կարգավորող 35 իրավական ակտ`  եվրոպական չափանիշներին համահունչ:
Ա. Բախչագուլյանը հաղորդեց, որ մեկ տարվա ընթացքում 235 տեսչական ստուգում է իրականացվել, հարուցվել են վարչական վարույթներ, պետբյուջե է գանձվել 33մլն 620 հազար դրամ, 18 ընկերության գործունեություն կասեցվել է. վերջիններիս գործունեությունը չի համապատասխանել անվտանգության չափանիշներին, խնդիրներ են արձանագրվել հիգիենայի և տեխնիկական պահանջների հետ:
Բանախոսը նաև հաղորդեց, որ այս տարի ՍԱՊԾ-ն ուսումնասիրություններ է կատարել կաթնամթերքի, հացի, մսի, ձկան շուկայում, անվտանգության հետ կապված խնդիրների ժամանակ այդ մասին իրազեկվել է հանրությանը:
Հաջորդ տարի, Ա. Բախչագուլյանի խոսքով, մեծ ուշադրություն է դարձվելու սննդամթեքրի որակական ցուցանիշներին, կենդանիների հաշվառմանն ու համարակալմանը, ինչպես նաև` շարունակվելու են մի շարք ծրագրեր:
Մինչև հաջորդ տարվա փետրվար, ՍԱՊԾ ղեկավարի փոխանցմամբ, ավարտվելու է տնտեսվարող սյուբյեկտների գրանցումը կառույցի ռեգիստրացումը, իսկ ովքեր չգրանցվեն, նրանց նկատմամբ կկիրառվի համապատասխան վարչական պատասխանատվություն. Տնետսավորղները կարող են գրանցվել կայքի միջոցով:
Բազան, ըստ Բախչագուլյանի, կնպաստի այդ ընկերութունների գործունեության կանխատեսելիությանը և վերահսկողությանը:

The head of the RA State Service for Food Safety Abraham Bakhchagulian summarized this year’s results today. He said 35 legal acts – in line with European standards - regulating the sphere were developed this year.
In 2012, 235 checks were conducted. Administrative proceedings were taken, with 33 million 629 thousand AMD being transferred to the state budget. The activities of 18 companies were suspended: their work did not meet safety standards; they had problems related to hygienic and technical requirements.
According to Bakhchagulian, this year SSFS conducted studies in dairy produce, bread, meat, and fish markets. The public was informed about food safety problems in these markets.
The speaker announced that next year great attention will be paid to foodstuffs’ qualitative indices and registration of livestock. The implementation of a number of programs will continue.
The head of SSFS said that the registration of business entities at SSFS will be completed by February 2013, with administrative proceedings to be taken against those who will not be registered. Business entities may get registered through the website.