ՀՀ Նախագահը գոհ է ՊԵԿ աշխատանքից
Այսօր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելեց Քանաքեռ-Զեյթուն տարածքային հարկայի տեսչության ուսումնական կենտրոն, որտեղ երկրի ղեկավարը աշատանքային հանդիպում ունեցավ ՊԵԿ ղեկավար անձնակազմի հետ:
ՀՀ Նախագահին ներկայացվեցին զեկույցներ վերջին տարիներին ՊԵԿ համակարգում իրականացված բարեփոխումների մասին:
ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը նշեց, որ 2012 թ. ՊԵԿ հիմնական խնդիրը եղել է ՀՀ պետական բյուջեի ծրագրված ցուցանիշների կատարումը:
Ըստ նրա՝ բյուջեով սահմանված 875 մլրդ դրամ հարկերը, տուրքերն ու վճարների ցուցանիշը կատարվել է ամբողջությամբ:
Նրա խոսքով՝ ՊԵԿ-ի հիմնական խնդիրը 2013 թ. նույնպես շարունակում է հանդիսանալ հարկային և մաքսային մարմինների կողմից վերահսկվող ՀՀ պետական բյուջեի ավելի քան 969 մլրդ դրամ եկամուտների ապահովումը: Գագիկ Խաչատրյանը նշեց, որ առաջիկա տարիներին ՊԵԿ բարեփոխումների կարևոր թիրախ պետք է հանդիսանա մարդը և նրա մտածելակերպը:
Հետևողական աշխատանքներ կիրականացվեն հարկ վճարողների մոտ համապատասխան մշակույթ ձևավորելու համար:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքային կարևոր ուղղություն է հանդիսանալու համակարգային բարեփոխումներին ՊԵԿ օգտակար մասնակցությունը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցության մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում նշեց, որ ՊԵԿ-ը հիմնականում կատարել է 2012 թ. իր առջև դրված խնդիրները, և խոսքը միայն հարկերի հավաքագրմանը չի վերաբերում:
Նրա խոսքով՝ շատերը կասկածում էին, որ ՊԵԿ-ը կկարողանա հավաքագրել 101 մլրդ դրամ լրացուցիչ եկամուտներ, սակայն ՊԵԿ-ը կարողացավ ապահովել այդ ցուցանիշը:
Նախագահը նշեց, որ ՊԵԿ-ում իրականացվել են բարեփոխումներ և դրա լավագույն ապացույցը «Դուինգ բիզնեսի» ցուցանիշներն են:
Նախագահը նշեց, որ մեր երկիրը այսօր զբաղեցնում է 32-րդ տեղը: Երկրի ղեկավարը նշեց, որ հարկ վճարողների մոտ ինչ-որ բան է փոխվել և հարկ վճարողներն այլևս ՊԵկ աշխատակիցներին չեն ընդունում որպես թշնամիների.
«Թշմամական մթնոլորը սկսում է կամաց-կամաց վերանալ»:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ 2013 թ. հարկային մուտքերի հավաքագրման առումով իր լարվածությամբ զիջելու է 2012 թին, սակայն ինքը խնդրել է ՊԵԿ նախագահին 15 մլրդ ավել հավաքագրել, քանի որ գոյություն ունեն կարևոր ծրագրեր, որոնք պետք է իրականացվեն:
Նախագահը նշեց, որ բավարարված է ՊԵԿ աշխատանքներով, իսկ կոմիտեի աշխատանքը պետք է օրինակ ծառայի այլ պետական կառույցներին:
Երկրի ղեկավարը, դիմելով ՊԵԿ աշխատակիցներին, նշեց՝ «ձեր ուսերին է դրված բանակ պահելու, թոշակառու պահելու, ուսուչից պահելու առաքելությունը»:
Գագիկ Խաչատրյանը երկրի ղեկավարին խնդրեց ՊԵԿ-ի երիտասարդ աշխատակիցների համար բնակարանային շինարարության ծրագիր սկսելու նպատակով հիպոտեքային վարկ տրամադրել: Նախագահը նշեց, որ իրենք պատրաստ են ընդառաջ գնալ այդ խնդրանքին և հիպոտեք տրամադրել:

Armenian president satisfied with work of SRC
Armenian President Serzh Sargsyan visited today the training center of regional tax inspectorate in Kanaker-Zeytun district, Yerevan. The president had a working meeting there with the senior personnel of Armenia’s State Revenue Committee (SRC).
Reports were made about the reforms, carried out in SRC system in recent years.
SRC Chairman Gagik Khachatrian said that the main objective of the Committee in 2012 was the implementation of the programmed indices of the state budget of Armenia.
According to him, the programmed index of collecting taxes, duties and payments of 875 billion AMD was implemented.
He noted that in 2013 too, ensuring state budget revenues of over 969 billion AMD continues to be the main goal of tax and customs authorities. In his words, people and their mentality will become an important target of SRC activities in the next few years. In addition, consisted work will be done to form a relevant culture for tax payers.
Serzh Sargsyan made a speech at the meeting. He said that in 2012 SRC has, for the most part, performed the tasks assigned, and the matter concerns not only tax collection. In his words, many had doubts that SRC would collect an additional amount of 101 billion AMD, but SRC managed to ensure that index.
The president said that the best proof of reforms at SCR is the indices of the Doing Business Report. Armenia currently ranks 32nd. The head of the country noted that tax payers no longer view the SRC employees as their enemy. “The hostile atmosphere is gradually changing”.
The president stated he is satisfied with work done by SRC and that its activities should serve as an example for other state structures.