Ս.Սարգսյանն այցելեց Արարատյան տարածաշրջանային մաքսային ուսումնական կենտրոն
Այսօր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ ՊԵԿ ստորաբաժանումներ այցերի շրջանակներում այցելեց Արարատյան տարածաշրջանային մաքսային ուսումնական կենտրոն, որտեղ ծանոթացավ մաքսային ուսումնական ծրագրերին:
Երկրի ղեկավարին ներկայացվեց մաքսային ծառայողի նոր համազգեստը և նորաստեղծ մասնագիտացված համակարգչային լսարանը:
Սերժ Սարգսյանին ներկայացվեց տեղեկատվություն` ուսումնական կենտրոնի գործնական դասընթացների վերաբերյալ:
Մաքսային ծառայության ուսումնական կենտրոնը գործում է 2012 թ. հուլիսի 24-ից, մաքսային ծառայողների և մաքսային բրոքերների ուսուցման նպատակով այստեղ պարբերաբար դասընթացներ են կազմակերպվում:
Կենտրոնում արդեն վերապատրաստվել է շուրջ 300 աշխատակից: Կենտրոնում Եվրամիության Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվել է 12 աշխատաժողով:
Ինչպես նշեց հարկ վճարողների սպասարկման վարչության պետի տեղակալ Սուրեն Մելիք-Իսրայելյանը, նորաստեղծ լսարանը հանդիսանում է մաքսային հսկողության սարքերի, սարքավորումների և ուսումնական մասնագիտացված ծրագրերի լսարան: Նա նշեց, որ եվրոպական բոլոր երկրներում օգտագործվում են այսպիսի սարքավորումներ, իսկ ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանն առաջինն է, որն ունի այսպիսի սարքավորումներ: Այս սարքավորումները կիրառվում են նաև պետական տարբեր մարմինների կողմից, այդ թվում՝ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի, օդանավակայանների կողմից:
Սուրեն Մելիք-Իսրայելյանի խոսքով, իրենք հնարավորություն ունեն իրենց մոտ պատրաստել և վերապատրաստել այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին:

As part of his visits to divisions of the State Revenue Committee of Armenia, Armenian President Serzh Sargsyan visited today the Ararat regional customs training center where he familiarized himself with the customs training programs.
The new uniform of customs officials and the newly-built computer classroom were demonstrated to the president.
Serzh Sargsyan was familiarized with the practical courses of the training center.
The Ararat customs training center started to operate on 24 July 2012. It regularly runs courses for customs officials and customs brokers.
Some 300 employees have so far been retrained at the center. The center has organized 12 seminars under the Twinning Program of the EU.
Deputy Head of the Tax Payer Service Department Suren Melik-Israelian said that the newly-built classroom is equipped with equipment and devices for customs control and has special training programs. According to him, such equipment is used in all European countries, but Armenia is the first CIS country to use it. Such devices are also available at the country’s airports and are also used by various state bodies, including the Presidential Staff.