«Մոսֆիլմի» գլխավոր տնօրեն Կարեն Շահնազարովը Երևանում է
Կինոռեժիսոր, «Մոսֆիլմ» կինոկոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Կարեն Շահնազարովը չի բացառում, որ առաջիկայում հնարավոր է Արցախի մասին ֆիլմ նկարահանվի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նա ասաց, որ նման մտահաղացում ունի և հնարավոր է առաջիկայում այն իրագործի:
Նա ներկաներին ցուցադրեց ՀՀ նախագահից ստացած հուշամեդալը, և պատմեց, որ ՀՀ նախագահի հետ զրուցել են Արցախի կինոարտադրության ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության մասին:
Կ. Շահնազարովը կատակով նշեց, որ ռուսական կինոարտադրության 60 տոկոսը հայերի ձեռքում է: «Հայկական կինոյի ամենաիրական շուկան Ռուսաստանն է, և այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել, քանի որ Հայաստանը փոքր երկիր է՝ փոքրաթիվ բնակչությամբ, իսկ կինոն շուկա է պահանջում»,-ասաց նա:
Վաղը «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայանալու է Կ. Շահնազարովի «Սպիտակ վագր» ռազմական թեմայով ֆիլմի հայաստանյան պրեմիերան:
«Ռազմական թեմայով կինո նկարելը իսկական արկած է, և ծանր աշխատանք է միանգամից 40-50 տանկով տեսարան նկարահանելը: Ինչքան մեծանում, այնքան հասկանում էի, որ դա պետք է անել հենց հիմա: Այս ֆիլմում ես ոչ թե ֆորմալ, այլ իսկական պրոդյուսեր եմ, և աշխատել եմ սկզբից մինչև վերջ»,-ասաց Կ. Շահնազարովը:

Режиссер Карен Шахназаров представил с Ереване свой новый фильм
Генеральный директор киноконцерна «Мосфильм», режиссер Карен Шахназаров не исключает, что в ближайшем будущем может быть снят фильм о Нагорном Карабахе. О своем намерении режиссер К.Шахназарян сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами.
Он представил присутствующим полученный из рук президента Армении Орден почета и рассказал, что говорил с С.Саргсяном о армяно-российском сотрудничестве в сфере кинопроизводства в Арцахе.
При этом он в шутку отметил, что 50% российского кинопроизводства находится в руках армян. «Самый реальный рынок для армянского кино – это Россия, и в этом направлении нужно работать, поскольку Армения маленькая страна, с малочисленным населением, а кино требует рынка», - сказал К.Шахназаров.
Режиссер Карен Шахназарян, представляя свой фильм «Белый Тигр», отметил, что это первый в его биографии военный фильм.
«Съемки фильма на военную тему это настоящее приключение, но и тяжелая работа – снимать сцену одновременно с участием 40-50 танков. Чем старше я становился, тем больше понимал, что это нужно делать именно сейчас. В этом фильме я не формальный, а настоящий продюсер и работал с самого начала до конца», - сказал К. Шахназаров.