«Մոսֆիլմի» գլխավոր տնօրեն Կարեն Շահնազարովը Երևանում է
Կինոռեժիսոր, «Մոսֆիլմ» կինոկոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Կարեն Շահնազարովը չի բացառում, որ առաջիկայում հնարավոր է Արցախի մասին ֆիլմ նկարահանվի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նա ասաց, որ նման մտահաղացում ունի և հնարավոր է առաջիկայում այն իրագործի:
Նա ներկաներին ցուցադրեց ՀՀ նախագահից ստացած հուշամեդալը, և պատմեց, որ ՀՀ նախագահի հետ զրուցել են Արցախի կինոարտադրության ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության մասին:
Կ. Շահնազարովը կատակով նշեց, որ ռուսական կինոարտադրության 60 տոկոսը հայերի ձեռքում է: «Հայկական կինոյի ամենաիրական շուկան Ռուսաստանն է, և այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել, քանի որ Հայաստանը փոքր երկիր է՝ փոքրաթիվ բնակչությամբ, իսկ կինոն շուկա է պահանջում»,-ասաց նա:
Վաղը «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայանալու է Կ. Շահնազարովի «Սպիտակ վագր» ռազմական թեմայով ֆիլմի հայաստանյան պրեմիերան:
«Ռազմական թեմայով կինո նկարելը իսկական արկած է, և ծանր աշխատանք է միանգամից 40-50 տանկով տեսարան նկարահանելը: Ինչքան մեծանում, այնքան հասկանում էի, որ դա պետք է անել հենց հիմա: Այս ֆիլմում ես ոչ թե ֆորմալ, այլ իսկական պրոդյուսեր եմ, և աշխատել եմ սկզբից մինչև վերջ»,-ասաց Կ. Շահնազարովը:

The film director, Director General of Mosfilm Concern Karen Shakhnazarov does out rule out the possibility of shooting a film about Artsakh. During a meeting with reporters today he said that he has nourished this idea and is likely to implement it in the near future.
He displayed a commemorative medal that the Armenian president Serzh Sargsyan had handed to him. He told those present that he and the Armenian president discussed Armenian-Russian cooperation on filmmaking in Artsakh.
Shakhnazarov said facetiously that 60% of Russian filmmaking is in the hands of Armenians. “The most real market for Armenian cinema is Russia and work should be done in this direction because Armenia is a small country with a small population, while cinema needs a market,” the director noted.
“Moscow” Cinema in Yerevan will tomorrow host the premiere of Karen Shakhnazarov’s White Tiger film.