Գ. Մինասյան. 2012-ի Հայաստանի տնտեսական աճի ցուցանիշներն ավելի դրական են
2012 թ. տնտեսական տարվա ցուցանիշները համաշխարհային ցուցանիշների հետ համեմատած դրական են, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարվա տնտեսական աճի ցուցանիշը կհրապարակվի շուտով, և այն կկազմի շուրջ 7%, իսկ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կկազմի 7,2 %:
Գ. Մինասյանի խոսքով՝ 2008 թ. ճգնաժամից հետո նվազել է շինարարության մասնաբաժինը, սակայն 2012-ին այն փոքր աճ է գրանցել, աճ է գրանցվել նաև արդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտներում:
«Գյուղատնտեսության ոլորտում աճը կազմել է 9.5 %, ավելացել են մշակվող հողատարածքների ծավալները, սուբսիդավորվում են դիզվառելիքը և ազոտական պարարտանյութը: Իսկ տեղական պարարտանյութի արտադրության խթանման ծրագիրը հետաձգվել է Վանաձորում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով գնաճին, Գ. Մինասյանը նշեց, որ միջին գնաճը կազմել է 2,6 %, միջին աշխատավարձը ավելացել է մինչև 121 հազար դրամ, իսկ արտահանման աճի տեմպը 2,5 անգամ գերազանցում է ներմուծման աճի տեմպին, իսկ առաջիկայում արտահանման և ներմուծման ցուցանիշները կհավասարվեն, ինչը կայունության երաշխիք է:
«2012-ի Հայաստանի տնտեսական աճի ցուցանիշներն ավելի դրական են, քան ԱՊՀ երկրներում: Գնաճի զսպումը եղել է մեր տնտեսական գործունեության կարևորագույն խնդիրներից մեկը: Բյուջե 2012-ի կատարողականի առումով պետք է նշել, որ հարկային մուտքերն ամբողջությամբ կատարվել են, 101 մլրդ դրամը հավաքագրվել է: Արտաքին պարտքը կազմում է ՀՆԱ-ի 37 տոկոսը»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ատամնաբուժական ոլորտում դեպի արտոնագրային վճարման դաշտ անցումին, նա նշեց, որ դա արդարացված է, քանի որ արտոնագրային հարկումն ավելի նպատակահարմար է, քան շահութարկի վճարումը, և այն ունի չափազանց մեծ առավելություն:

The 2012 economic growth indices of Armenia are more positive compared with world indices, Chairman of the National Assembly Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasian said at the meeting with reporters today.
According to him, last year’s economic growth index will be released soon, it is expected to amount to approximately 7%. The economic activity index will make 7.2%.
He said that constriction volumes declined after the 2008 crisis, but the sector grew a bit in 2012. A growth was also recorded in industry and agriculture.
“Growth in agricultural sector made 9.5%, the total area of cultivated lands increased; diesel fuel and nitrogen fertilizers were subsidized. The implementation of the program to promote domestic production of fertilizers has been postponed because of the explosion in Vanadzor,” Minasian noted.
Speaking about inflation, G. Minasian said the average inflation rate was 2.6%, the average wage grew to 121,000 AMD, while export growth is 2.5 times import growth. The indices of exports and imports will soon become equal, which is a guarantee of stability.
“In 2012 Armenia’s economic growth indices were more positive than those of CIS countries. Curbing inflation was one of the most important tasks of our economic activities. Tax indices were implemented: 101 million AMD was collected. Foreign debt makes up 37% of GDP,” the committee chairman said.