Ադրբեջանում 20 լրագրողներ և իրավապաշտպաններ են ձերբակալվել
Երեքշաբթի օրը Ադրբեջանի Իսմայիլի շրջան ժամանած իրավապաշտպանների և լրագրողների խումբը ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել և ոստիկանության բաժանմունքում մոտ 15 ժամ պահվել է: Այս մասին է հաղորդում «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ Իսմայիլի շրջանում նախորդ շաբաթվանից ոստիկանության և տեղի բնակիչների միջև բախումները շարունակվում են:
Ներկայումս բախումների երկու պատճառ է նշվում՝ նշյալ շրջանի ղեկավարի ապօրինություններ և երկրում տիրող սոցիալ-տնտեսական ծանր պայմանները:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, պատվիրակության անդամները 20-ն են եղել:
Քաղաք մտնող անցակետում ճանապարհային ոստիկանությունը բոլոր ուղևորներին կանգնեցրել է` ճշտելու համար այցելության նպատակները:
Երբ պատվիրակությունը ժամանել է քաղաք, բոլորին ձերբակալել և տեղափոխել են ոստիկանության բաժանմունք:
Նշենք, որ Բաքու ժամանած լրագրողների և իրավապաշտպանների խումբը եկել էր ձերբակալված ցուցարարների հարազատների հետ զրուցելու, ինչպես նաև լսելու վերջիններիս բողոքները կատարվածի վերաբերյալ:

20 reporters and human rights activists arrested in Azerbaijan
The Azerbaijani police arrested the human rights activists and reporters who went yesterday to Ismail region. They were kept at a police station for 15 hours, Turan Information Agency reports.
We would remind you that there have clashes between police and local residents since last week.
The illegalities committed by the regional governor and the poor socioeconomic conditions in the country are said to have triggered the clashes.
According to the source, the delegation was composed of 20 members.
The traffic police stopped the delegation members at the checkpoint near the city in order to find out the purpose of their visit.
When the delegation arrived in the city, everyone was detained and transported to a police station.
The reporters and human rights activists intended to talk with relatives of the detained protesters and hear their complaints about what had happened.