Սուբսիդիան բաժին է ընկնում վճարունակների՞ն
Արդեն երկրորդ տարին է ՀՀ կառավարությունը սուբսիդիա է տրամադրում հայրենի հողօգտագործողներին` դիզվառելիքի և պարարտանյութի տեսքով:
Արմավիրի մարզպետարանի գյուղվարչության պետ Արթուր Այվազյանը Aysor.am-ին հաղորդեց, որ այս տարի մարզը ներկայացրել է հողօգտագործողների պահանջարկը` 4.500 տոննա ամոնիակային սելիտրայի և 500 տոննա կարբոնիտի, նաև շուրջ 2000 տոննա դիզվառելիքի համար: 2012թ.-ին մարզի պահանջարկը կազմել է 4.500 տոննա պարարտանյութ և 2500 տոննա դիզվառելիք:
Ա. Այվազյանը նշեց, որ 2012թ.-ին դիզվառելիքը չկարողացան իրացնել, այս տարի գարնանը դիզվառելիքի պահանջարկը ավելի պակաս է ներկայացվել, տարբերությունը կստանան աշնանը:
Նա նաև հաղորդեց, որ պարարտանյութից դժգոհություններ չեն եղել, իսկ թե պարարտանյութը բավարարում է մարզի պահանջարկը, նշեց, որ բավարարում է միայն վճարունակ մասի պահանջարկը, իսկ ընդհանրապես պահանջարկը շատ մեծ է: Համայնքի ղեկավարները սկսել են ցուցակարգել և գումարները հավաքել:
Արարատի մարզպետարանի գյուղվարչության պետ Տիգրան Վիրաբյանը նշեց, որ այս տարի մարզի պահանջարկը կազմել է 1 մլն 800 լ դիզվառելիք և 4.400 տոննա պարարտանյութ, իսկ 2012թ.-ի գարնանը պահանջարկը կազմել է 3.600 տոննա պարարտանյութ և 1մլն 500 լիտր դիզվառելիք:
Նա վստահեցրեց, որ մարզում գնողունակ են և ներկայացրել են այնքան պահանջարկ, որքան անհրաժեշտ է, իսկ պարարտանյութի որակից դժգոհողների համար ասաց, որ կան մարդիկ, որ միշտ էլ դժգոհ են:
Նշենք, որ Արարատի մարզում մարդկանց շրջանում շրջանառավում է այն տեսակետը, որ պարարտանյութից օգտվում են հատկապես խանութների տերերը, ովքեր, ի տարբերություն գարնանը գումարներ չունեցող գյուղացու, գումար ունեն. էժան ձեռք է բերում պարարտանյութը և շուկայական գնով իրացնում խանութներում. Անգամ տեղափոխման ծախսերը պետք չէ հոգալ, այն հոգում է պետությունը:

Solvent peasants receive subsidies?
For the second year, the Armenian government grants subsidies in the form of diesel fuel and fertilizers to domestic land users.
Head of the Agricultural Unit of the Armavir regional administration Arthur Aivazian told Aysor.am that this year the administration of Armavir province has already submitted applications for delivery of 5,000 tons of fertilizers and 2,000 tons of diesel fuel.
According to him, fertilizer is in demand in their province; the supply meets the demand, but only the demand of solvent residents. The community heads have started making lists and collecting money.
Head of the Agricultural Unit of Ararat regional administration said that this year the province’s demand for diesel fuel was about 1 million liters, the demand for fertilizers – 4,400 tons.
He assured the correspondent of Aysor.am that residents of their province are solvent. As regards the complaints about the low quality of fertilizers, he said that some people are always complaining.
It should be mentioned that rumors persist in Ararat province that it is mostly shop owners who use fertilizers. Unlike poor farmers, they get fertilizer cheaply and then sell it in their shops at market prices. They don’t even pay transportation costs - the state does it instead of them.