ԶԼՄ-ների մշտադիտարկում. Հավասար հնարավորություններ բոլոր թեկնածուների համար
«Որևէ խտրականություն այս ընտրություններում թեկնածուներից և ոչ մեկի նկատմամբ չի արձանագրվել, հավասար հնարավորություններ  էին ստեղծվել բոլոր թեկնածուների համար»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, ներկայացնելով Հայաստանի հեռարձակվող ԶԼՄ-ներում Հայաստանի  2013թ.-ի նախագահական ընտրությունների մշտադիտարկման արդյունքները, ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը:
Այս նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը եթերում ավելի շատ  ներկայանում էր որպես ՀՀ նախագահի թեկնածու, քան որպես ՀՀ գործող նախագահ:
«Այս ընտրություններում շատ քիչ էին թեկնածուների միջև բանավեճերը. կարելի է ասել, որ բանավեճերի առումով մենք նույնիսկ նահանջ ենք արձանագրել»,-նշեց Բ. Նավասարդյանը:
Բ. Նավասարդյանի խոսքերով, նախագահական ընտրություններում տեղի չունեցավ նախագահի թեկնածուների ծրագրերի համադրումներ, ծրագրային բանավեճեր, իսկ հասարակությունը ընտրություն կատարեց` ելնելով էմոցիաներից կամ այս կամ այն թեկնածուի նկատմամբ համակրանքից ու հակակրանքից:
Նշենք, որ մշտադիտարկման են ենթարկվել 9 հեռարձակող ԶԼՄ-ներ: Մշտադիտարկումն իրականացվել է 3 փուլով`առաջին փուլը սկսվել էր 2012թ.-ի հոկտեմբերի 1-ից և ամբողջ մշտադիտարկումն ավարտվել է փետրվարի 16-ին:

“There was no bias against any of the presidential candidates. Equal opportunities were created for all of them,” Chairman of Yerevan Press Club Boris Navasardian said at the meeting with reporters today, when announcing the results of monitoring of Armenian broadcast media’s coverage of the 2013 presidential election.
He said that throughout the election campaign, Serzh Sargsyan was presented on the air more frequently as the candidate of Republican Party of Armenia, rather than the incumbent president of the country.
“Few debates took place between the candidates, one can say there was a regression in terms of debates,” Navasardian noted.
In his words, there were no debates on election programs so the public voted based on their emotions and likes and dislikes towards this or that candidate.
Nine broadcast mass media outlets were monitored in three stages, from October 1, 2012, to February 16, 2013.