Տնտեսություն. Աճը թվաբանություն է, իսկ զարգացումը` որակ
«Հայաստանում տնտեսական իմաստով զարգացում չկա, լինում է կամ աճ, կամ անկում, պարզապես թվաբանություն: Իսկ տնտեսության զարգացումը որակական երևույթ է»,- այսօր հեընտրական տնտեսության շուրջ քննարկման ժամանակ ասաց կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը:
Նա նշեց, որ արտահանման պարագայում, եթե որոշակի քանակ է ավելանում, դա դեռ տնտեսության զարգացում չի նշանակում, այլ միայն` արտահանման ավելացում, իսկ տնտեսության մեջ օրինակ Տեղեկատվական տեխնոլագիաների տեսակարար կշիռը եթե ավելանա, դա արդեն կնշանակի զարգացման որակական հարթակ:
Ինչ վերաբերում է արտերկյա ներդրումներին, ապա Հ.Մեսրոբյանի դիտարկմամբ, օլիգացված տնտեսության մեջ լուրջ ներդրումներ չի լինում, հատկապես արտերկրյա ներդրողները, իմանալով, որ տնտեսությունը մոնոպոլիզացված է, ոչ մի երաշխիք չկա, որ իրենք կարող են զարգանալ և որտեղ արհեստական խոչընդոտները հավանական են:

Economy: Growth is arithmetic, but development is quality
"In Armenia there has been no development from the economic point of view, a growth or a decline have been recorded, which is just arithmetic, whereas economic development is a qualitative phenomenon,” management expert Harutyun Mesrobian said during a discussion on the post-election economy today.
According to him, if there has been a growth in exports, it does not necessarily mean economic development, but if, for example, the share of information technology sector has grown in the economy, it already means qualitative development.
As regards foreign investment, Mesrobian noted that no solid investments are made in an oligopolistic economy, especially by foreign investors who understand that the economy is monopolized, there is no guarantee of development and they may encounter artificial obstacles.