Րաֆֆի Հովհաննիսյան. Պաշտոնի մասին որևէ խոսք չի եղել
Ես մի բան հստակ եմ ասում՝ իմ և Սերժ Սարգսյանի հանդիպման ժամանակ ո՛չ իմ, ո՛չ իր կողմից որևէ պաշտոնի մասին որևէ խոսք չի եղել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ժամանակ ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Ասուլիսի սկզբում Հովհաննիսյանը նախ անդրադարձավ իր և Սերժ Սարգսյանի հանդիպման ձայնագրությանը. «Նա ինձ ասաց՝ մենք երկուսով ենք և կարող ենք ազատ խոսել, եթե Սերժ Սարգսյանը սուտ խոսեց և եթե կա հանդիպման ձայնագրությունը՝ պահանջում եմ հենց հիմա հրապարակել այն: Կարող եմ ասել այն, ինչ կլինի այդ ձայնագրությունում և որը հնարավոր է կոնտեքստից կտրել. ասացի՝ հարգում եմ ձեր հետագիծը, բայց դուք չեք հաղթել ու շամպայնը ժամանակից շուտ եք խմել, նա ասաց, որ ես այսօր թիվ երկու քաղաքական գործիչ եմ, մերժեցի՝ ասացի շարքային քաղաքացի եմ:
Նա ասաց՝ պետք է շարունակեմ պայքարս 2017-18 թթ., նույնպես մերժեցի: Նրա ներկայությամբ գնահատեցի ՀՀ մամուլի բացությունը ու հիմա կասեմ մի բան էլ՝ ես վստահ եմ, որ մեր պետական մարմինների տիրապետության տակ կան Մարտի 1-ի ու Հոկտեմբերի 27-ի հետ կապված ձայնագրություններ, թող դրանք էլ բացեն: 101 «Վոթերգեյթ» կա Հայաստանում»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանն անդրադարձավ նաև Սերժ Սարգսյանին ուղարկված շնորհավորական ուղերձներին. «Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինը, Օլանդը, նաև՝ ԱՄՆ որևէ ներկայացուցիչ, Հայաստանի երրորդ, բայց նախկին նախագահին կարող են ինչ-որ թուղթ ուղղարկել, քանի որ ամեն մեկն ունի իր շահը: Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահից, երկու կաթողիկոսից սկսած՝ զղջալու են, քանի որ Հայաստանի քաղաքացին է տիրակալ իր երկրի: Ով ուզում է լինի, ռազմական գործընկեր և այլոք: Եվ նրանք, ովքեր Կոսովո են ճանաչում, Աբխազիան և Օսեթիան, այսօր հանդգնում են ճանաչել ոչ լեգիտիմ իշխանություն, որը հեգնում է ժողովդրի կամքը: Բոլորը հակաժողովրդական չափանիշով են առաջնորդում: Ով չճանաչեց ժողովրդի իրավունքը՝ պիտի ինքնաբացարկ տա, նրանք բոլորը զղջալու են, այդ թվում Սերժ Սարգսյանը: Մնում է ինքնաբացրկի ճանապարհը»:
Այն հարցին, թե, վերջիվերջո, ի՞նչ ծրագիր ունի Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, նա պատասխանեց. «Ամեն ինչ անելու եմ, որ ժողովուրդը չհիասթափվի, ես նրանց կողքին եմ, մենք ունենք 5 օր՝ ՍԴ-ում ընտրությունների վերջնական արդյունքները բողոքարկելու համար: Ճիշտ է՝ Նիկոլ Փաշինյանն ինձ խորհուրդ է տալիս պարտադիր բողոքարկել, բայց մենք դեռ կքննարկենք, եթե դիմենք, ուզում եմ ասել, որ ՍԴ-ի անդամները կունենան մի վերջին հնարավորություն՝ սահմանադրական իրավունքի իրացումը ապահովելու համար»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Լրագրողներից մեկի հարցին, թե որքանո՞վ է նման այսօրվա սցենարը 2008 թ.-ին, Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Սցենարները նման չեն: Ես մի վերջին բան կասեմ՝ իմ կյանքի գնով էլ լինի, թույլ չեմ տա, որ անգամ մի կաթիլ արյուն թափվի»:

Раффи Ованнисян: Во время встречи с С.Саргсяном о должности речи не было
Лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян прокомментировал сегодня в ходе пресс-конференции свою встречу с Сержем Саргсяном в президентской резиденции 21 февраля.
«Могу сказать точно одно, во время моей встречи с Сержем Саргсяном о какой-либо должности речь не шла ни с моей, ни с его стороны», - сказал Р.Ованнисян.
Обратившись к видеозаписи встречи, Р.Ованнисян заявил: «Он сказал мне, что мы вдвоем и можем свободно говорить. Если есть запись разговора, я требую немедленно опубликовать ее. Могу сказать то, что будет в этой записи и что можно вырезать из контекста, я сказал: уважаю пройденный им путь, но он не победил и шампанское пить рановато».
«Он сказал, что я должен продолжать борьбу в 2017-18гг., на что я ответил отказом. В его присутствии я оценил открытость СМИ Армении и сейчас скажу еще кое-что, я уверен, что наши государственные органы имеют в своем распоряжении видеозаписи событий 1 марта и 27 октября, путь опубликуют также их. В Армении есть 101 „Уотергейт”», - заявил Р.Ованнисян.
Раффи Ованнисян обратился также к поздравительным посланиям в адрес Сержа Саргсяна. «Владимир Владимирович Путин, Оланд, а также какой-либо представитель США могут отправлять третьему президенту Армении какой-то документ, поскольку каждый преследует свои интересы», - отметил лидер «Наследия».
По его словам, те, кто признают Косово, Абхазию и Осетию, сегодня признают нелегитимные власти, игнорирующие волю народа. «Все руководствуются антидемократическими принципами. Те, кто не признают волю народа, должны объявить самоотвод, они все пожалеют, в том числе Серж Саргсян», - заявил Р.Ованнисян.
На вопрос, какова, в конце концов, программа Раффи Ованнисяна, он ответил: «Я сделаю все, чтобы народ не разочаровался, я рядом с ним, у нас есть пять дней для обжалования в Конституционном суде РА окончательных результатов выборов. Правда, Никол Пашинян советует мне обязательно обжаловать их, но мы еще обсудим это, если мы обратимся в КС, хочу сказать, что члены КС будут иметь последнюю возможность, чтобы обеспечить реализацию конституционного права», - заявил Раффи Ованнисян.
На вопрос одного из журналистов, насколько похож сегодняшний сценарий на 2008г., Раффи Ованнисян ответил: «Сценарии не похожи. Я скажу лишь, что не позволю ценой своей жизни, чтобы пролилась хоть капля крови».