Հ. Թովմասյան. Սադրանք հրահրող արկածախնդրի վրայից պետք է հայի անունը հանել
Միշտ կարևոր է, թե ինչի՞ն է ծառայում հանրահավաքը: Ամբողջ աշխարհում հանրահավաքներ անցկացվում են այս կամ այն քաղաքական գործընթացի վերաբերյալ հրապարակայնորեն քաղաքական անհամաձայնություն հայտնելու համար, այլ նպատակ չի հետապնդում: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառանալով նախագահական ընտրություններից հետո կազմակերպվող հետընտրական ակցիաներին, հանրահավաքներին, այս մասին ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
«Յուրաքանչյուր ոք պարտավոր է հանրահավաքի ժամանակ լսել ոստիկանի օրինական պահանջին: Իր հերթին պետությունն ու ոստիկանությունն իրավունք չունեն բռնի ուժ կիրառել հանրահավաքի մասնակիցների վրա»,- ասաց նախարարը:
Հարցին, թե հանրահավաքի ժամանակ բացառո՞ւմ է սադրանքները, Հ. Թովմասյանն ասաց, թե չի կարելի որևէ բան, այդ թվում՝ ադրանքը բացառել, սակայն. «Սադրանք հրահրող արկածախնդրի վրայից պետք է հայի անունը հանել»:
Եզրափակելով խոսքը՝ նախարարը վստահությամբ ասաց, որ ոստիկանությունը պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի սադրանքային իրավիճակները բացառվեն. «Քանի որ այդքան մարդ՝ տաբեր կրթությամբ, տարբեր աշխարհայացքով, տարբեր նպատակներով,  հավաքվում եմ մեկ վայրում, և չի բացառվում, որ կարող են նաև միջադեպեր լինել»:

«Adventurist who carries out provocations should not be called Armenian»
In other countries, people hold rallies to publicly show their disagreement with a political process, they do not pursue any other purpose, Armenian Minister of Justice Hrayr Tovmasian said during a talk with reporters in the National Assembly, when speaking about the protests and rallies held after the presidential election in Armenia.
“Each participant of a rally should heed police demands. For their part, the state and police have no right to use force against rally participants,” the minister stressed.
When asked if provocations can be ruled out during a rally, H. Tovmasian said nothing can be ruled out, including provocation, but “the adventurist who carries out provocations should not be called an Armenian”.
In his words, the police should do their best to prevent provocations. “When a lot of people of all ages and political views who have different goals gather in one place, the possibility of incidents is not excluded,” the minister said.