Փակ շուկայի վերաբերյալ Մշակույթի նախարարությունում շուտով քննարկում կլինի
Մարտի 1-ին ՀՀ ճարտարապետների միությունում` մտավորականության, հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Երևանի Մաշտոցի պողոտայի 5 հասցեում գտնվող Կենտրոնական ծածկած շուկայի շինության շուրջ ստեղծված իրավիճակի և Կառավարական 2-րդ շենքի օտարման հետ կապված խնդիրների վերաբերյալ հանրային քննարկում:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունից հայտնում են, որ նախարարության կողմից հանրային քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը և Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության Երևանի տարածքային բաժնի պետ Կարո Այվազյանը:
Մաշտոցի պողոտայի 5 հասցեում գտնվող Կենտրոնական ծածկած շուկայի շինության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Արև Սամուելյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության պահանջով «Երևանի թիվ 1 շուկա» ՍՊԸ-ն մշակել է շուկայի հետնամասի պատերի վերականգնման ու ուժեղացման և նորակառույցի ծավալի երկաթբետոնե տարրերի ապամոնտաժման աշխատանքների նախագիծը՝ հետագայում կորցված կամարների վերականգնման աշխատանքների համար:
Նախագիծը ուսումնասիրվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության մասնագետների կողմից և առաջիկա շաբաթվա ընթացքում տեղի կունենա ընդլայնված քննարկում:

В Минкультуры в ближайшее время будет обсужден вопрос Крытого рынка
В Союзе архитекторов Армении 1 марта по инициативе представители общественно-политических организаций и интеллигенции состоялось обсуждение вопросов в связи со сложившей вокруг Центрального крытого рынка в Ереване ситуацией и отчуждением 2-го корпуса здания правительства Армении.
Министерство культуры Армении в связи с этим сообщает, что накануне в ходе обсуждения заместитель министра культуры Армении Арев Самуелян сообщила, что проект реконструкции Центрального крытого рынка находится в стадии обсуждения.
«По требованию министерства культуры РА ООО “Рынок №1” разработало специальный проект по восстановлению и усилению стен задней части рынка, а также демонтажу железобетонных конструкций новостройки с целью восстановления в будущем разрушенных сводов. Проект изучен специалистами министерства культуры Армении и его обсуждение состоится на ближайшей неделе», - отмечается в разъяснении министерства культуры.
Как отмечается в заявлении министерства, согласно предоставленной мэрией Еревана информации, в результате предпринятых мер были свернуты незаконные строительные работы.
Между тем, еще вчера на территории Крытого рынка велись активные строительные работы, на стройплощадке работала техника.