Փակ շուկայի վերաբերյալ Մշակույթի նախարարությունում շուտով քննարկում կլինի
Մարտի 1-ին ՀՀ ճարտարապետների միությունում` մտավորականության, հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Երևանի Մաշտոցի պողոտայի 5 հասցեում գտնվող Կենտրոնական ծածկած շուկայի շինության շուրջ ստեղծված իրավիճակի և Կառավարական 2-րդ շենքի օտարման հետ կապված խնդիրների վերաբերյալ հանրային քննարկում:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունից հայտնում են, որ նախարարության կողմից հանրային քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը և Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության Երևանի տարածքային բաժնի պետ Կարո Այվազյանը:
Մաշտոցի պողոտայի 5 հասցեում գտնվող Կենտրոնական ծածկած շուկայի շինության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Արև Սամուելյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության պահանջով «Երևանի թիվ 1 շուկա» ՍՊԸ-ն մշակել է շուկայի հետնամասի պատերի վերականգնման ու ուժեղացման և նորակառույցի ծավալի երկաթբետոնե տարրերի ապամոնտաժման աշխատանքների նախագիծը՝ հետագայում կորցված կամարների վերականգնման աշխատանքների համար:
Նախագիծը ուսումնասիրվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության մասնագետների կողմից և առաջիկա շաբաթվա ընթացքում տեղի կունենա ընդլայնված քննարկում:

Closed Market’s issue to be examined by Ministry of Culture
A consultation on issues related to the Closed Market in downtown Yerevan and the auction of 2nd building of the Armenian government was held by the Union of Architects of Armenia on March 1, on the initiative of a group of intellectuals and NGO representatives.
The RA Ministry of Culture reports that during the consultation Deputy Minister of Culture Arev Samuelian announced that the Closed Market’s reconstruction project is under discussion.
A press release of the Ministry says that “a special project has been developed to reconstruct and reinforce the walls of the rear part the market building and also to dismantle the reinforced concrete framing of the newly built structure in order to restore the arches dismantled. The project was examined by experts of the Ministry of Culture and a discussion will be held next week”.
The ministry said that according to information of Yerevan Municipality, illegal construction work stopped thanks to the measures taken.