ՍԴ-ն 24 ժամվա մեջ կավարտի նախագահի թեկնածուների դիմումների ուսումնասիրումը
ՀՀ Նախագահի թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը և Անդրիաս Ղուկասյանը 2013թ. մարտի 4-ին դիմել են ՀՀ սահմանադրական դատարան` ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 3.1-րդ կետի և 101-րդ հոդվածի 9-րդ կետի հիմքերով իրավունք ունենալով վիճարկել «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 25.02.2013թ. թիվ 62-Ա որոշումը: Այս մասին հայտնում են ՍԴ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի կանոնակարգի 19-րդ հոդվածի հիման վրա դիմումների նախնական ուսումնասիրումը պետք է ավարտվի ոչ ուշ, քան դիմումի գրանցումից 24 ժամ հետո: Այնուհետև սահմանադրական դատարանը «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 31-րդ հոդվածի և ՀՀ սահմանադրական դատարանի կանոնակարգի 20-րդ հոդվածի հիման վրա աշխատակարգային նիստում քննության կառնի գործերը քննության ընդունելու հարցը:

Presidential candidates Raffi Hovannisian and Andrias Ghukasian appealed to Armenia’s Constitutional Court on March 4, 2013, exercising their right – under Article 100 Clause 3.1 and Article 101 Clause 9 of the Constitution - to dispute the Central Election Commission’s Decision on Election of the President of the Republic of Armenia No 62-A of 25 February 2013, the press service of the Constitutional Court said.
Under Article 19 of the RA Constitutional Court Rules, a preliminary study of an application shall be completed within 24 hours following the application’s submission. Then the Constitutional Court shall call a session to decide the issue of admissibility of the case.