ՍԴ-ն 24 ժամվա մեջ կավարտի նախագահի թեկնածուների դիմումների ուսումնասիրումը
ՀՀ Նախագահի թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը և Անդրիաս Ղուկասյանը 2013թ. մարտի 4-ին դիմել են ՀՀ սահմանադրական դատարան` ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 3.1-րդ կետի և 101-րդ հոդվածի 9-րդ կետի հիմքերով իրավունք ունենալով վիճարկել «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 25.02.2013թ. թիվ 62-Ա որոշումը: Այս մասին հայտնում են ՍԴ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի կանոնակարգի 19-րդ հոդվածի հիման վրա դիմումների նախնական ուսումնասիրումը պետք է ավարտվի ոչ ուշ, քան դիմումի գրանցումից 24 ժամ հետո: Այնուհետև սահմանադրական դատարանը «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 31-րդ հոդվածի և ՀՀ սահմանադրական դատարանի կանոնակարգի 20-րդ հոդվածի հիման վրա աշխատակարգային նիստում քննության կառնի գործերը քննության ընդունելու հարցը:

КС Армении рассмотрит заявления кандидатов в течение 24 часов
Кандидаты в президенты Армении Раффи Ованнисян и Андриас Гукасян обратились сегодня на основании пункта 3.1 ст. 100 и п. 9 ст. 101 Конституции РА в Конституционный суд Армении для обжалования решения Центральной избирательной комиссии Армении № 62 от 25.02.2013г. «Об избрании президентом Республики Армения.
Как сообщает пресс-служба Конституционного суда Армении, согласно ст. 19 регламента Конституционного суда Армении, предварительное изучение обращения должно быть завершено не позднее, чем в течение 24 часов с момента регистрации.
Затем Конституционный суд, на основе ст. 31 закона Армении «О Конституционном суде» и ст. 20 регламента Конституционного суда Армении, на рабочем заседании обсудит вопрос принятия дела к рассмотрению.