Վարդան Սեդրակյանը վերցվեց երկամսյա կալանքի տակ
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Վարդան Սեդրակյանը վերցվել է երկամսյա կալանքի տակ: Ինչպես դատարանից հաղորդում է Aysor.am-ի թղթակիցը, Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է ԱԱԾ միջնորդությունը:
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ կատարված մահափորձի գործի շրջանակներում ԱԱԾ-ն Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան Վարդան Սեդրակյանին կալանավորելու համար միջնորդություն է ներկայացրել:
Ավելի վաղ Aysor.am-ի աղբյուրները հայտնել էին, որ Վ. Սեդրակյանը այժմ գտնվում է ԱԱԾ-ում և նրան այսօր կտեղափոխեն Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` նրա նկատմամբ կալանքի սանկցիա կիրառելու մասին որոշում կայացնելու համար:

Former presidential candidate Vardan Sedrakian has been taken into two-month custody. The correspondent of Aysor.am reports from the court that the general jurisdiction court of Yerevan’s Kentron and Nork-Marash administrative districts has granted the petition of Armenia’s National Security Service.
In connection with the attempted murder committed against the former presidential candidate Paruyr Hayrikian, NSS filed a petition for Sedrakian’s arrest to the general jurisdiction court of Kentron and Nor-Marash districts.
Sources of Aysor.am reported earlier that V. Sedrakian was in NSS and that he was expected to be transported to the general jurisdiction court of Kentron and Nork-Marash administrative districts where a decision on his arrest as a sanction was to be taken.